Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Miks Downi sündroom loodetel sageli diagnoosimata jääb?
Tartu Ülikooli kliinikumi pediaater-geneetik ning arstiteadlane Tiia Reimand kinnitas, et enamik Downi sündroomiga lapsi sünnib Eestis nii, et vanemad ei ole diagnoosist raseduse ajal teadnud.
Otsus sündroomiga laps sünnitada tehakse haruharva, kirjutab Postimehe terviseportaal.Näiteks USAs katkestatakse kromosoomihaigusega loote korral rasedus 94 protsendil juhtudest, kuid Reimandi sõnul pole Euroopa kohta teadusartikleid välja antud.
Raseduse iseeneslikku katkemist esineb sagedamini kui tavaliselt arvatakse. Naise ja kogu pere jaoks on see ootamatu ja kurb sündmus, millega kaasneb nii füüsiline kui emotsionaalne stress.
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.