Eesti Onkoloogide Selts: uue strateegia koostamine on äärmiselt oluline

Vähiravi riikli ravistrateegia lõppes 2015. aastal, edasi on strateegilised tegevused olnud valikulised. Uue strateegia koostamine on aga äärmiselt vajalik, seisab Eesti Onkoloogide Seltsi kirjas sotsiaalministeeriumile.

2015. aastaga lõppes Eesti Riiklik Vähistrateegia 2007-2015, selle arengukava ning rahastamine juba aastatel 2010-2013. 

Strateegia tegevused on väga valikuliselt integreeritud rahvastiku tervise arengukavva (RTA). Viimane vähiravi kvaliteedi komsjoni (VKK) koosolek toimus aprillis 2016.

2016 aasta alguses pöördus Eesti Onkoloogide Selts (EOS) sotsiaalministeeriumi poole küsimusega riikliku vähistrateegia jätkuprogrammi osas, kuna RTA raames käsitletakse vaid üksikuid punkte soovituslikest valdkonna tegevustest. Üheseid vastuseid edasise tegevuse osas ei ole EOS kahjuks senini saanud.

Käesolevaks ajaks on valminud Poliitikauuringute Keskuse Praxis poolt koostatud kaks onkoloogia teemat käsitlevat analüüsi. Sotsiaalministeeriumi ja riigikantselei poolt tellitud „Rahvastiku Tervise Arengukava 2009-2020 vahehindamine. Vähi valdkonna aruanne“ annab soovitused RTA-s sõnastada vähihaige raviteekonnast lähtuvad eesmärgid, meetmed ja indikaatorid (skriiningutest kuni elulõpu teenusteni) ning RTA ellu viia valdkondlike (sh vähivaldkond) programmide kaudu.

Sarnastele soovitustele jõuti ka Vähiliidu tellitud „Vähktõve sotsiaalmajanduslik analüüs“ raportis. Ülalnimetatud raportites on mitmeid viiteid Euroopas levinud vähitemaatika programmilistele käsitlustele.

Hiljuti avaldati CanCon4 ühistegevuse programm, milles tuuakse välja vähivaldkonna süsteemse käsitluse olulisus.

EOS arvamusel on äärmiselt oluline koostada uus riiklik vähivaldkonna programm, seda kas eraldiseisvana või RTA raames ning struktuur valdkonna riiklikuks juhtimiseks. 

Viidatud allikad:

Praxise vaheraport on allalaetav siit (PDF).

Vähktõve sotsiaalmajanduslik analüüs on allalaetav siit (PDF).

Veebileht CanCon4.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.