Põlluveer: arstid ei väsi vihkamast

EMO arst Märt Põlluveer.
EMO arst Märt Põlluveer.

Mõni nädal tagasi oli meie meditsiinis kurvavõitu juubel. Möödus kümnend traagilisest õhtust Pärnu haiglas, kus patsiendi ja valvegünekoloogi elu muutusid alatiseks.

Ajalool on komme korduda ja teisel korral nimetatakse seda farsiks. Kriminaalkaristuse sai järgmine arst. Mõlemad said karistada selle eest, et tegid oma tööd ja vähemalt sama palju selle eest, et nende minemaviskamine oli haiglale mugav.

Aastaid kestnud loksutamine. Dr Heinvälja käsitletud sünnitajast on palju räägitud. Kohtuastmetes loksutamine kestis aastaid ning lõpuks taandus küsimus vaid ühele detailile.

Ei, diagnoos oli õige ja valitud ravi oli õige. Kohus seevastu leidis, et arst viivitas operatsiooniga. Kohtuotsuse lühikesele lõigule mahtuv seik on keskseks küsimuseks kogu kohtuotsuses. Kas pole kummaline, et aastakümneid töötanud arst paneb diagnoosib õigesti, suunab patsiendi keisrilõikele ja asub ootama teist arsti? Ta sai ometi aru, et patsient vajab erakorralist sünnitusabi. Kui ei, siis mistarvis keisrilõige? Kohtuotsus sellele küsimusele vastust ei anna. Haigla kinnitas, et Carmen Heinväli oli kõigiti kvalifitseeritud tegemaks naistearstitööd.

Arsti vallandamiskiirus on tavaliselt võrdne kollektiivse süü suurusega. Pärnu haigla igal juhul aega ei säästnud. Doktori katseaeg on nüüdseks möödunud ja otsus ajalooks saanud. Ta on oma eluga edasi läinud ja loodetavasti magavad kõik asjaga seost omanud inimesed rahulikult. Vastik oli, aga ära tuli teha.

Otsused arstide arvamuste põhjal. Igor Gorjatšovi lugu on nii sarnane kümnenditagusele juhtumile, et arstide nimed võiks ära vahetada. Dr Gorjatšov on õhtusel ajal valves. Arstil tuleb lahendada kiiret erakorralist seisundit, mille sümptomaatika ja uuringutulemused on vasturääkivad. Diagnoos osutub valeks ja patsient hospitaliseeritakse hommikul uuesti. Ta on elus ja seisundis pole kahtlust. Ravimata haavand on kulmineerunud verejooksuga. Edasi aga.... edasi leidis kohus, et Igor Gorjatšov põhjustas 25 kuupäeval surnud patsiendi surma 24 kuupäeval pandud lahkdiagnoosiga.

Mõttekäiku, mis teeb ta selles loos ainusüüdlaseks on pehmelt öeldes raske mõista. Patsiendi raviprotsessi oli ometi haaratud üsna mitmeid inimesi. Ida- Viru Keskhaiglas mõisteti muidugi kohe, et tegemist on kollektiivse puudujäägiga. Etturikahinguga leiti süüdlane, edasine oli vaid tehniline töö.

Mõlemad kohtuotsused tehti arstide arvamuste põhjal. Meditsiinitermineid veerivatelt kohtunikelt pole loota, et nad haigla tööprotsessi sisu taipaksid. Õppida on neist ainult ühte. Kui arstidel on vaja teine arst maha müüa, siis seda ka tehakse. Jääb vaid küsida, kes on järgmine.

Autor väljendab enda isiklikke arvamusi.

Lisa kommentaar

  • Märt Põlluveer
    EMO arst

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.