Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Psühholoog: Ärge laske patsientidel juhtida oma elu
Läbipõlemine on kroonilise stressi komplikatsioon, mis areneb astmeliselt välja korduvatest olukordadest, kus töö nõuded ületavad inimese jõuvarud.
Stressi ennetamiseks sõnastage selgelt, mis on kiireloomulised tööd ja prioritiseerige need.
Foto: Scanpix/PantherMedia
Läbipõlemist iseloomustab väärikuse, vaimu ja tahte ja raugemine: miski ei huvita enam, suhtlemine väheneb või muutub küüniliseks, töö, inimesed ja elu tunduvad mõttetud.
Arstide liidu juht, kardioloog Lembi Aug ütleb meedikute läbipõlemise teemat kommenteerides, et tuleb lasta lahti aegunud mõtteviisist, et meditsiinis tuleb ükskõik mis hinnaga kogu töö ära teha.
Läbipõlemise vältimiseks ja raviks on väga oluline leida sektor oma töös, mis on huvitav ja vahelduv ning tasakaalustada töökoormus hea ja sotsiaalse puhkusega, ütleb traumakirurg Peep Talving.
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.