GSK vaidlustas HPV vaktsiini hanke

GSK vaidlustas HPV vaktsiini hanke, kuid sotsiaalministeerium ei pea hankemenetluse peatamist siiski põhjendatuks.

GlaxoSmithKline (GSK) Eesti OÜ soovis mai alguses peatada riigihanke „Vaktsiinide ja tuberkuloosiravimite ostmine“ hankemenetkuse, kuna hankija ehk sotsiaalministeeriumi kehtestatud hindamiskriteerium on HPV vaktsiinile on GSK hinnangul subjektiivne ega hinda tegelikkuses pakutava vaktsiini tõhusust.

Hange koosneb kokku kuuest osast ja sellega soovitakse osta:
1) Papilloomviiruse (HPV) vaktsiini
2) Difteeria-teetanuse vaktsiini
3) Tuberkuloosiravimit toimeainega pürasiinamiid
4) Tuberkuloosiravimit toimeainega etambutool
5) Tuberkuloosiravimit toimeainega isoniasiid
6) Tuberkuloosiravimit toimeainetega rifampitsiin+isoniasiid

Hankija ehk sotsiaalministeerium on siiski seisukohal, et hankemenetluse peatamine ei ole käesoleval juhul põhjendatud.

Vaidlustus puudutab vaid HPV vaktsiini ja teiste hankeosade suhtes puudub GSKl põhjendatud huvi hankemenetluse peatamiseks.

Sotsiaalministeeriumis hankega tegelev rahvatervise osakonna nõunik Martin Kadai ütles eelmisel nädalal Meditsiiniuudistele, et pakkumuste avamine toimub 05. juunil 2017. Pärast seda kuupäeva avalikustatakse tema sõnul ka valituks osutunud pakkumine.

Sotsiaalministeerium põhjendab hankemenetluse mittepeatamist väitega, et hankemenetluse peatamisega tekib oluline risk planeeritud tarnete hilinemiseks või hanke erinevate osade läbikukkumiseks seoses teostamatu tarnete ajagraafikuga. Tarnete hilinemine või peatumine võib omakorda kaasa tuua ravi/ vaktsineerimise järjepidevuse katkemise, mistõttu rikutakse hankemenetluse peatamisega oluliselt avalikke huve.

Riigihanke osas 1 soovitakse osta papilloomviiruse (HPV) vaktsiini, mille esimene tarne on planeeritult hiljemalt 15.12.2017. aastal. Riigihankes toodud tarnegraafik on kriitilises ajakavas seoses tervise ja tööministri 02.03.2017. a. määrusega nr 9 „Immuniseerimiskava“ (edaspidi immuniseerimiskava). Immuniseerimiskava näeb ette põhikohordina 12-aastaste tütarlaste vaktsineerimise alates 01.01.2018. a. Lisaks 12-aastaste tütarlaste vaktsineerimisele HPV vastu on kinnitatud perioodil 2018-2020. a. kõikide 13-14-aastaste tütarlaste järelvaktsineerimine.

Juhul, kui vaide tulemusena ei ole võimalik alustada tütarlaste vaktsineerimist 2018. a. jooksul puudutab see otseselt umbes 6 800 tütarlast, kel jääb ära võimalus saada riikliku immuniseerimiskava raames vaktsineeritud. See omakorda tõstab nii õigustatud ootuse küsimuse kui ka tingib eetilise kaalutluse vajaduse.

GSK soovis aga peatada hankemenetluse kuni vaidlusmenetlust lõpetava lahendi jõustumiseni.

Hankes konkureerivad omavahel HPV9 vaktsiin Gardasil 9 (Merck Sharp & Dohme), HPV4 vaktsiin Silgard (Merck Sharp & Dohme) või Gardasil ja HPV2 vaktsiin Cervarix (GSK).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.