Veskimägi: kuhu kaob soolevähiuuringu raha?

Roojaproovi tops.
Roojaproovi tops.

Jämesoolevähi sõeluuringule kulub kahe aastaga pool miljonit eurot. Ühe testi omahind on 5 eurot, haigekassa maksab kaheksa.

Sõeluuringu mõte on hea, see aitab välja selgitada vähikahtlusega patsiendid ja vältida jämesoolevähi surmi 20-30 protsenti võrra, kirjutas Postimees Tervis.

Selgusetuks jääb perearst Madis Veskimäe sõnul, kuhu kaob poolest miljonist ligi pool maksumaksja raha, üle veerand miljoni euro. «Kas tõesti kuller (väljaheiteproovi laborisse vedamiseks - toim), halduskulud, juhtimine, koolitus?» imestas ta, et testi tegemine on väga lihtne, selle saab selgeks 15 minutiga.

Haigekassa seletas, et kahe aasta eelarvest ehk 522 000 eurost on seni sõeluuringu testidega seonduvale, laboritöödele ja koolitusele kulunud 181 898 eurot.

«2016. aastal oli sõeluuringu läbiviimiseks planeeritud 130 000 eurot 5000 ravijuhu peale. Tegelikult kulus 122 000 eurot ja ravijuhte oli 2610. Eelarvesse arvestati ka koolitus- ja hankekulud ehk administratiivkulud enne sõeluuringu käivitumist,»  selgitas haigekassa spetsialist Vivika Tamra ning lisas, et sel aasta eelarve on 400 000 eurot. Järgmisel aastal loodab haigekassa, et sõeluuringul osaleb vähemalt 70 protsenti sihtrühmast ja uuringuks on planeeritud hinnanguliselt 672 000 eurot.

Millele  kulub sõeluuringu raha?

Perearst Madis Veskimägi hinnangul on raske hinnata, kas haigekassa kahe aasta 522 000-eurose eelarvega sõeluuring on odav või kallis.

Haigekassa spetsialist Carmen-Kristiina Parik ütles, et osteti 18 000 peitvere testi, mille abil selgitatakse, kas väljaheites on verd ja põhjust kahtlustada soolevähki. Koos proovinõude, pakendite ja ladustamisega kokku 74 800 eurot.

Täismahus loe Postimees Tervisest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.