Jämesoolevähi sõeluuring on toonud veel leide

Jämesoolevähi sõeluuringu tulemusena on leitud üle saja positiivse peiteveretesti tulemuse.

Haigekassa tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse peaspetsialist Vivika Tamra sõnul on 21. novembri seisuga jämesoolevähi sõeluuringus saadud kokku 115 positiivset peitvere testi tulemust ja 1539 negatiivset peitvere testi tulemust. Tänaseks on tehtud üle 40 sõelkoloskoopia uuringu.

Kas sõeluuringuga on ka vähki avastatud, seda haigekassast veel öelda ei osatud. "Seda me veel ei tea, kuna vähisõeluuringute register ei ole meile veel selle kohta vastavat infot edastanud," selgitas Tamra. Tema sõnul on haigekassa roll sõeluuringus olla rahastaja. Seega jõuavad haigekassa infosüsteemi raviarved, millel ei kajastu diagnoosid või ravijuhu tulemus.

21. oktoobri seisuga oli soolevähi varaseks avastamiseks tehtud peitvere testidest 911 negatiivsed ja 67 testi positiivsed. 

Haigekassa rõhutab taaskord:

  • Jämesoolevähi sõeluuring on terviseuuring, mis on mõeldud eelkõige ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele ja meestele jämesoolevähi varaseks avastamiseks. Sõeluuring on selle kasvajavormi puhul tõendatult tõhus meetod avastada haigus algfaasis, mil vähk ei ole veel levinud teistesse organitesse. Jämesoolevähi areng on aeglane ning soolestiku esmaste muutuste avastamine aitab haigusele õigel ajal jälile saada ja alustada kaasaegse raviga, mille tulemused on head.
  • Jämesoolevähki on raske õigeaegselt avastada siis kui inimesed pöörduvad arsti juurde liiga hilja. Ligi kolmandik vähijuhtudest on avastamise hetkeks levinud soolest juba teistesse elunditesse. See muudab ravi keerukamaks nii patsiendile kui ka arstile, mistõttu on oluline nii vähi varane avastamine kui ka õigeaegselt alustatud ravi.
    Edukas jämesoolevähi sõeluuring päästab elu kolmel inimesel kümnest! Seega on kahtlemata väga oluline Eesti inimestele pakkuda võimalust enda tervist ennetavalt kontrollida ka siis, kui ei tundu mingeid kaebusi olevat.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.