Eksperdid: tervishoiusüsteemi kitsaskohad vajavad lahendamist

Praxise analüütik Riina Sikkut.
Praxise analüütik Riina Sikkut.

Valitsuse otsus suunata tervishoidu lisaraha taastas töörahu ja võimaldab järgmistel aastatel ravijärjekordi lühendada, kuid pikemas perspektiivis ei pruugi probleeme lahendada, hindavad tervishoiueksperdid.

"Valitsuse otsus suunata tervishoidu lisaraha taastas töörahu ja võimaldab järgmistel aastatel ravijärjekordi lühendada. Lisaks peab tunnustama, et tegemist pole ajutise meetmega haigekassa puudujäägi või mõne konkreetse kuluotsuse katteks, vaid Eestile korduvalt soovitatud haigekassa tulubaasi laiendamisega," hindas Riina Sikkut, Poliitikauuringute Keskus Praxis tervisepoliitika programmi analüütik

2022. aastal, kui mittetöötavate pensionäride eest ravikindlustusmaksu tasumine jõuab 13%ni, prognoositakse tervishoiule ligi 100 miljonit täiendavat eurot. Samas ei lahenda see ikkagi Sikkutei sõnul pikemas perspektiivis ravikindlustuse jätkusuutlikkuse küsimust.

"Jagades lisanduva raha praeguste reeglite järgi ja tervishoiusüsteemis olulisi muutusi tegemata, oleme ilmselt kümne aasta pärast samas seisus, kui olime aprilli alguses," ennustab Sikkut.

Tervishoiuekspert Georg Männik lisab, et Eesti ravikindlustuse algne idee oligi see, et pensionäride eest maksab ravikindlustusmaksu riik.

"Ravikindlustusmakse määr - 13% palgafondist - arvutatigi sellel eeldusel. Ehk siis nüüd, alles 29 aastat hiljem mõisteti ravikindlustuse ühte kandvat põhimõtet," lidis Männik.

Ta leiab, et kui seda raha kasutatakse tervishoiu süsteemsete prioriteetsete murede ja kitsakohtade lahendamiseks, oleks väga hea.

Kui see raha kasutamise eemärk on aga ravijärjekordade lühendamine siis võib ette ennustada, et sellist tulemust lihtsalt rahastamise suurendamisega ei ole aga võimalik saavutada.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.