Üliohtlik pahavara jättis haigad puutumata

Ehkki sel nädalal tabas maailma uus lunavaralaine, nakatunud on mitmete suurettevõtete süsteemid, siis haiglatest kinnitati, et nende e-süsteemidega on hetkel kõik korras.

Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) andmetel on Eestis asuvatest ettevõtetest saanud pahavaraga pihta kaks Saint-Gobaini kontserni kuuluvat ettevõtet. Üks nendest on Ehituse ABC.

Praeguseks on teada, et pahavara levib ülikiiresti ning taaskord on sihikule võetud Windowsi süsteemid. Praeguseks on kinnitatud nakatumised toimunud lisaks Eestile veel kaheksas riigis.

„Täna kella 10.00 seisuga ükski elutähtsat teenust osutav ettevõte või riigiasutus küberrünnaku ohvriks langemisest ei ole teada andnud. RIA intsidentide käsitlemise osakond tegeleb hetkel aktiivselt võimalike intsidentide kaardistamise ja analüüsiga,“ ütles osakonnajuht Klaid Mägi 28. juuni hommikul.

Ida-Tallinna Keskhaigla infoturbejuhi Kristo Kaul kommenteeris Meditsiiniuudistele, et keskhaiglas on kõik teadaolevad soovituslikud turbemeetmed kõnealuse pahavara vastu rakendatud. "Hoiame infoturbe uudistel pidevalt silma peal, kui peaks ilmnema operatiivset lisainfot," ütles Kaul. 

Kõik haigla e-teenused ning infosüsteemid töötavad infoturbejuhi kinnitusel hetkel tavapäraselt.

Kaul tõi välja, et haiglale on varasemalt üritatud küberründeid teha küll, kuid tekitatud kahju on senistel kordadel jäänud minimaalseks.

Tartu Ülikooli Kliinikumi IT-teenistuse arendusosakonna juht Kati Korm tõdes, et väiksemaid ja suuremaid küberrünnakuid tehakse kõigile internetis olevatele süsteemidele pidevalt. Konkreetne küberrünnak kliinikumi infosüsteeme siiski ei mõjutanud.

"Kliinikum tegeleb küberturvalisusega igapäevaselt, kontrolle täiendatakse jooksvalt vastavalt rahvusvahelisele oskusteabele," kinnitas Kati Korm.

Mida teha nakatumise ärahoidmiseks

Lunavaraga nakatumise oht on kõikidel Windowsi operatsioonisüsteemi kasutavatel seadmetel, eriti laialdaselt on seekordne nakatumine tabanud Windows 7 operatsioonisüsteemi kasutavaid seadmeid.

Tegemist on Petya-nimelise lunavara täiendatud versiooniga. Nakatumise ärahoidmiseks soovitab RIA paigaldada Windowsi operatsioonisüsteemi viimased turvauuendused ning sulgeda SMB versiooni 1 kasutamine organisatsiooni arvutites.

Lisaks soovitab amet andmeid varundada.

Teadaolevalt puudub seekordsel lunavaraversioonil nn väljalülitusnupp, samuti pole veel lähemat teavet ründajate tausta ega motiivide kohta.

Juhul, kui teie süsteemid on mainitud moel kannatada saanud, teatage sellest viivitamatult Riigi Infosüsteemi Ameti intsidentide käsitlemise osakonnale meiliaadressil cert@cert.ee

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.