Eestis pole aastaid retseptita ravimimüüki tuvastatud

Ravimiameti osakonnajuhataja Ott Laius
Ravimiameti osakonnajuhataja Ott Laius

Ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius kommenteeris hiljutist eurouuingut retseptita antibiootikumide müügist, et tänu digiretseptile pole aastaid Eestis leitud retseptita ravimimüüki.

Järgneb Ott Laiuse kommentaar:

Viidatud raportis on kajastatud kahe erineva projekti uuringut Eurobarometeri kahte uuringut (2013 ja 2016) ning nn ARNA projekti uuringut, mille tellis Euroopa Komisjon lähtuvalt Eurobarometeri uuringu tulemustest.

Mõlemad uuringud olid küsitlusuuringud, kus küsiti inimeste käest muuhulgas ka seda kas nad on kasutanud antibiootikume ilma, et arst oleks neile neid kirjutanud. Kui 2013. aasta Eurobarometeri uuring tuvastas 6% sellist kasutust, mille alusel valiti Eesti ka ARNA projekti nö järelkontrolli, siis ARNA projekt tuvastas 3% retseptita kasutamist.

3% tulemusega oleks Eesti olnud Eurobarometeri uuringus pigem eesotsas, riikide seas, kus üldiselt antibiootikume ilma retseptita ei kasutata. Sellest tulenevalt otsustasid ARNA projekti uurijad mitte läbi viia intervjuusid Eesti spetsialistidega situatsiooni täpsustamiseks vaid järeldasid, et probleem on väiksem, kui arvatud.

Lisaks tuvastas ARNA uuring, et enamus retseptita kasutamist on selline, kus inimene kasutab varasemast ravist ülejäänud ravimeid ning apteegist retseptita antibiootikumi saamist möönis ~10% nendest patsientidest, kes olid antibiootikumi retseptita kasutanud.

Ravimiamet pole retseptita müüki leidnud

Ravimiamet teeb järelevalvet ravimite käitlemise üle apteekides, inspektsioonide käigus kontrollitakse muuhulgas ka ravimite väljastamist ning süsteemseid rikkumisi ei ole tuvastatud. Enne digiretseptile üleminekut kontrolliti ka sihipäraselt retseptiravimite (sh ka antibiootikumide) retseptita väljastamist, kuid retseptita müüki ei ole aastaid tuvastatud. Digiretsept ja elektroonilised laoprogrammid teevad tänapäeval retseptita müügi keeruliseks.

Lisaks on antibiootikumidel haigekassa poolne soodustus, seega ei ole patsiendil neid kasulik ilma retseptita osta. Kahjuks ei saa lõplikult välistada, et üheski apteegis antibiootikume retseptita ei väljastata, aga ravimiamet on aastate jooksul teinud palju tööd, et viia neid juhuseid miinimumini.

Kuigi Eestis ei ole spetsiaalset andmebaasi, mis koguks antibiootikumide kasutamise kohta andmeid, siis meil on suurepärane digiretspeti süsteem, mis võimaldab muuhulgas ka antibiootikumide ambulatoorset kasutamist väga täpselt jälgida. Mida kirjutati, kellele kirjutati, millal kirjutati, kes kirjutas jne, kõik need andmed salvestuvad haigekassa retseptiandmebaasis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.