Nahavähi kampaania algas ELi tasemel

Luksemburgi tervishoiuminister Lydia Mutsch
Luksemburgi tervishoiuminister Lydia Mutsch

Luksemburgi tervishoiuminister Lydia Mutsch põhjendab Luksemburgis kõrgel tasemel algatatud uue nahavähi ennetuse kampaania sõnumit ja asjakohasust.

Kampaaniat juhivad Luksemburgi tervishoiuministeerium, Euroopa nahaonkoloogia ühendus ning Société Luxembourgeoise de Dermato-Vénérologie, kirjutab Tervis-EL uudiskiri 20. juuli väljaandes.

Mis on selle uue kampaania peamine sõnum?

Selle raames kutsutakse inimesi üles suhtuma nahavähki tõsiselt ning oma tervisesse vastutustundlikult, õppides seda haigust ennetama ja seda tuvastama juba varajases staadiumis. Me saatsime broðüürid välja enne suve, mitte ainult teadlikkuse suurendamiseks vaid ka selleks, et inimesed saaksid seda kasutada juhul, kui nad kahtlustavad mõningate sümptomite olemasolu. Selles on rohkelt teavet ja fotosid ohutute tedretähnide ja potentsiaalselt ohtlike laikude/märkide kohta, mida inimesed saavad kasutada juhisena enese uurimisel. See pildimaterjal ei ole ilus, kuid äärmiselt kasulik. Teadmatus ei ole õndsus – teadlikkus saab aidata päästa inimeste elusid. 

Ministeerium korraldab teadlikkuse suurendamise kampaaniaid igal aastal tihedas koostöös Luksemburgi dermatoloogia ühendusega. Korrates neid meetmeid järjepidevalt ja kaasates inimesi otseselt, on meil parem võimalus suurendada inimeste teadlikkust pikemaajalises perspektiivis. Meie kampaaniad aitavad käivitada dialoogi kodanike ja nahaarstide vahel, kes osalevad aktiivselt ministeeriumi poolt erinevatel suveüritustel üles pandud infopunktides. Inimesed saavad lasta oma nahka nahaarstidel infopunktides tasuta kontrollida ning neile jagatakse päikesekreemide näidiseid. Sellised üritused on alati olnud väga edukad.

Luksemburg ei ole just kõige päikselisem paik – kas nahavähk on selles riigis tõesti nii suur probleem?

Kahjuks jah. 2015 diagnoositi 1351 inimesel nahavähk. Neist 118 oli melanoomne nahavähk (kõige raskem vorm) ja 1223 inimesel diagnoositi mittemelanoomne nahavähk (kõige sagedamini esinev ja mitte nii ohtlik vorm). Heaks uudiseks on see, et iga neljas melanoomi juhtum avastatakse varajases staadiumis. Halb uudis on aga see, et kolmel juhul neljast avastatakse see hiljem. 179 inimest (143 melanoomse ja 36 mittemelanoomse nahavähiga) surid Luksemburgis ajavahemikus 2006–2015 nahavähki ja kahjuks peab tõdema, et paljusid neist surmajuhtumitest oleks saanud ära hoida. Tuleb silmas pidada ka seda, et Luksemburgi inimesed reisivad üsna tihti ja sageli suunduvad nad just lõunamaadesse.

Kas nahavähki ei ole mitte kõige lihtsam ravida?

Jah, kui see avastatakse varajases staadiumis – sel juhul on sellest paranejate arv märkimisväärne. Kuid kui see jääb avastamata, on tagajärjed sageli fataalsed, kuna see on väga resistentne keemiaravi suhtes. Samuti võib selle kulg olla kas aeglane või ka väga kiire. Seepärast tuleb olla väga tähelepanelik.

Kas inimesed muudavad oma harjumusi?

Mingil määral jah, tänu korduvatele kampaaniatele. Kuid fakt on see, et nii noored kui vanad soovivad endale siiski veel päevitunud nahka, mida meie ühiskonnas peetakse hea tervise märgiks ja leitakse, et see on atraktiivne. Ühiskonnas, kus välimusele omistatakse liiga suurt tähelepanu. Paljud inimesed ei suhtu nahavähi ohtu piisavalt tõsiselt ja peavad päikesepõletust sama ohutuks kui külmetust. Vaatamata sellele võib ka vaid üks päikesepõletuse juhtum suurendada nahavähki haigestumise ohtu hilisemas eluetapis. Ka tumedama nahaga inimesed peavad teadma, et nad ei ole nahavähi eest kaitstud!

Kas Luksemburg on saanud ELi abi või suuniseid nahavähi ennetamiseks?

Jah, loomulikult. Sellised vahendid nagu ELi toetatav Euroopa vähitõrje reeglistik, mis edendab ennetamist ja sõeluuringuid, toob kasu meile kõigile, nagu ka ELi rahastatavad teadusuuringud. Ka Euroopa Komisjoni sõltumatu teaduskomitee poolt avaldatud riskihindamise arvamus solaariumide mõju kohta inimeste tervisele on olnud äärmiselt kasulik. See annab vastuseid solaariumide ohutusega seotud küsimustele ja viib meid kurssi viimaste teaduslike andmetega. Aruandest sai tervishoiuministeerium väga väärtuslikke juhiseid, kui asusime solaariumide kasutamise kohta välja töötama uusi õigusakte. Hetkel parlamendis arutatavas õigusaktis on sätestatud, et alaealised ei tohi solaariume kasutada.

Luksemburgis said doktoriõppe üliõpilased rahalisi vahendeid oma nahavähi teemalisteks uurimustöödeks komisjoni Marie Curie programmi vahendusel. Luksemburgi ülikooli teadusuuringute osakonnale eraldati ligikaudu 500 000 eurot, mis oli osa ELi poolt MEL-PLEX võrgustikku investeeritud kolmest miljonist eurost. See võrgustik ühendab nahavähi teemaga tegelevaid ülikoole, haiglaid ja ettevõtjaid 11 erinevast riigist. See algatus võib viia uute avastusteni, millel võib olla suur mõju kõigile ELi kodanikele. Loomulikult oleksime uhked, kui tänapäevastele terviseprobleemidele leitakse tulevikulahendused just siin Luksemburgis!

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.