Inimravim loomale: see on lihtsalt odavam

Maaeluministrile tehti hiljuti pöördumine, kus kurdeti, et mõned veterinaarid väärkasutavad humaanravimeid.

Meditsiiniuudiste küsimustele vastas Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda.  

Kas amet on teinud järelvalvet ravimite Lysthenon ja Augmentin kasutamise kohta veterinaarias?
Veterinaar- ja Toiduamet teostab järelevalvet lähtuvalt veterinaarkorralduse seaduse §4 lõikest 8 veterinaarravimite kasutamise ning selle üle arvestuse pidamise üle. Kutsetegevuse loaga veterinaararste kontrollitakse vähemalt 1 kord 3 aasta jooksul. Kutsetegevuse loaga veterinaararstide kontroll hõlmab muu hulgas ka ravimite ja ravimsöötade kasutamise ning selle üle arvestuse pidamise kontrolli.

Selle aasta esimese seitsme kuuga on VTA ametnikud teostanud 68 kutsetegevuse loaga veterinaararstide kontrolli. Sellest ravimite säilitamise, kasutamise, kahjutustamise või ravimiarvestuskohustuse nõuete rikkumisi on tuvastatud kaheksal juhul. 

Kas on ka mingi hinnaerinevus nimetatud ravimite ja loomade ravimiseks mõeldud analoogsete ravimite vahel?
Kuna nimetatud humaanravimeid kasutatakse Eestis üldiselt rohkem ja neid ravimeid tuuakse rohkem sisse, on need võrreldes analoogsete veterinaarravimitega tõepoolest ka odavamad. 

Millest võib olla tingitud veterinaaride soov määrata loomadele nimetatud humaanravimeid?
Oleme teadlikud üksikutest juhtumitest, kus lemmiklooma raviks on määratud humaanravim kuna see on lihtsalt odavam. Tihti ei ole lemmikloomaomanikul võimalik osta kalleid veterinaarravimeid, ta hakkab uurima veterinaarilt alternatiive ning sellistel juhtudel ongi arst määranud raviks humaanravimeid. See ei ole õiguspärane käitumine ning sellise käitumise tuvastamisel tehakse veterinaarile ettekirjutus tegevuse lõpetamiseks. On olnud ka juhtumeid, kui lemmikloomale on vaja kiiresti ravi ning loomaarst pole vajaminevat ravimit tellinud, ongi kiirem võimalus seda saada retseptiga humaanapteegist. Selleks, et kasutada loomade ravis humaanravimeid peab olema selge põhjendus. Otsustamisel kasutavad veterinaararstid kaskaadi, kuid ravimi hind ei ole valikukriteerium. Kaskaadi järgi tuleb esmajärjekorras kasutada konkreetsele loomale mõeldud veterinaarravimit, kui seda pole saada, siis teisele loomaliigile mõeldud veterinaarravimit ning kui ka seda pole saada, siis tohib looma ravimiseks kasutada ka humaanravimit. 

Kas probleeme on ka teiste humaanravimite määramisega loomadele?
Veterinaar- ja Toiduametile teadaolevalt teiste humaanravimitega probleeme ei ole.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.