Ingerainen: HIVtest rutiinseks riskipiirkondades

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esimees Diana Ingerainen.
Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esimees Diana Ingerainen.

Eesti Perearstide Seltsi juhi Diana Ingeraineni sõnul tuleks HIV-testimine muuta Ida-Virumaal ja Põhja-Tallinnas rutiinseks. Teistes piirkondades pole see mõistlik.

Ingerainen rääkis, et nad katsetasid rutiinset HIV-testimist Järveotsa perearstikeskuses ja leidsid, et nende piirkonnas polnud see kuigi efektiivne. „Testisime üle 600 patsiendi vanuses 18-59 eluaastat ja ei leidnud ühtegi HIV-positiivset,“ selgitas Ingerainen, kelle sõnul oli siiski mõistlik testimisega kaasas käinud nõustamise pool. 

„Pakkusime sotsiaalministeeriumile, et Põhja-Tallinnas ja Ida-Virus võiks kaks perearstikeskust piloodina hakata kõiki patsiente HIVi suhtes rutiinselt testima, kuid ministeeriumis ei oldud sellega nõus,“ ütles Ingerainen. Ta lisas, et riigiasutuste suhtumist näitas seegi, et Arvamusfestivalile ei tulnud HIVi teemal arutlema ühtegi esindajat ei ministeeriumist, TAIst ega terviseametist. 

Ingerainen paneb aga perearstidele südamele, et kui neil on patsiendi suhtes väiksemgi kahtlus, siis tuleb lasta ka test teha. „Selleks ei pea eraldi nõusolekut küsima. Me ei küsi ju ka hemoglobiini ega veresuhkru mõõtmiseks patsiendi luba,“ ütles ta. Samuti ei pea perearstid muretsema uuringufondi raha pärast, kuna selle aasta algusest on HIV-testide tegemine fondiväline tegevus. 

Seda, et muudatus on testimisele positiivselt mõjunud, näitab ka statistika – kui 2016. aasta esimesel poolel tegid perearstid 1797 HIV-testi, siis selle aasta esimese poolega juba 3527 testi.

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.