E-ravimileht tuleb 2018 algul

Sotsiaalministeerium on teinud ettepaneku kutsuda osapooled ühise laua taha, et arutada e-ravimilehe arendusi, muu hulgas arutatakse, kas apteeker peaks nägema retseptile märgitud diagnoosikoodi.

Haigekassa on arendamas e-ravimilehte, mis on koondülevaade patsiendi raviskeemist, mis on mõeldud kasutamiseks arstidele, apteekritele ja patsientidele. Suve lõpus pöördusid nad sotsiaalministeeriumi poole ja palusid seisukohta retseptide tühistamise korra muutmise ja diagnoosikoodide apteekritele nähtavaks tegemise küsimustes.

Terviseala asekantsler Maris Jesse sõnul on toetab ministeerium haigekassa ettepanekut võimaldada apteekril tulevikus näha diagnoosikoodi digiretseptil."Arvestades apteekri rolli raviprotsessis on see meie hinnangul põhjendatud," ütleb Jesse haigekassale saadetud vastuses.

Jesse sõnul vajab retseptide tühistamise korra muutmine koostöös arstidega põhjalikumat arutelu ja teeb ettepaneku kutsuda septembris osapooled ühise laua taha, et kõik argumendid oleks võimalik ära kuulata ning läbi arutada.

E-ravimilehe jaoks vajalikud retseptikeskuse arendused on planeeritud 2017. a sügisesse, juurutamine 2018. a algusesse.

Haigekassa soovib seotud osapooltelt teada, kas kõik arstid peaksid saama patsientide raviskeeme korrigeerida ja teiste arstide koostatud retsepte tühistada või võiks seda teha näiteks ainult perearstid, kes omavad patsiendiga tihedat ja pikaajalist kontakti.

Ka on apteekrid tõstatanud neile diagnoosikoodi näitamise, mille võimaldamiseks tuleb küsimus esmalt sisuliselt lahendada ja seejärel haigekassal retseptikeskuse arendus teostada. Hetkel ei näe apteekrid retseptile märgitud diagnoosikoodi, kuid see on nende hinnangul vajalik eelkõige eesmärgipärase ravimikasutuse tagamiseks.

Taustaks:

Digiretsepti arendusvajaduse analüüsi (Liisa Parv, 2015.a) tulemusel selgus, et lõppkasutajad soovivad retseptikeskusest saada ravimite tarvitamise üldinfot senisest teisel kujul (n-ö ravimikaart või ravimileht).

Praegune retseptide loetelu ei tagavat arstile tuge raviotsuste tegemisel ja apteekrid ei näe inimese realiseeritud retsepte, et nõustada kõikide ravimite taustal. Ka inimestel endal on raske saada tavaloetelust informatsiooni ainult nendest ravimitest ja nende tarvitamise juhenditest, mis on ajakohased.

Samas selgus analüüsist, et eri kasutajate nägemused uuendusest on väga erinevad ning teema vajab sisulisemalt analüüsi ja lähenemist. Arstide, apteekide ja kodanike otsene tagasiside haigekassale kinnitab sama ning kasutajad ootavad pikisilmi täiendust tänasele retseptide loetelule.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.