Võlg aina kasvab: VTAK on pankrotis

VTAKi endine juht Riin Ehin.
VTAKi endine juht Riin Ehin.

Esialgne tagasinõude summa on praeguseks kasvanud juba rohkem kui kolmandiku võrra, sest kogu aeg tiksuvad ka intressid, kuid asjaosalised muudkui viskavad palli, kes on süüdi, kirjutas Äripäev.

EAS leidis, et toetust kasutati valesti ehk mitteabikõlblikeks kuludeks 105 768 euro ulatusest, millest PERHi süü oli ligi 102 000 eurot. Koos intresside ja viivistega nõutakse tagasi praeguseks 109 000 eurot, mis on algsest nõudest juba 38% suurem.

Eelmisel neljapäeval aga kuulutas kohus välja Vähi-TAKi pankroti, õige pea algavad poolt miljonit eurot ootavate võlausaldajate koosolekud. Võlausaldajate nimekirjas on ka oma raha tagasi ootav EAS, sest kirjade järgi on võlg praegu VTAKi kraes.

VTAKi võlg oleks arenduskeskuse pikaajalise juhi Riin Ehini sõnul aga märksa väiksem, kui PERH maksaks enda vead kinni. Kusjuures seda, et PERH on esitatud valeandmeid, kuulis Ehin alles EASist, kui see korraldas esimeste kahtluste tekkimisel nende ühisprojekti rahakasutusele lauskontrolli, nõudis VTAKilt kui projekti eest vastutajalt selgitusi ja lõpuks ka toetusraha tagasi.

Survestavad oma vigade eest tasuma

Olukorra teeb veelgi keerulisemaks see, et omavahel patiseisu sattunud VTAKi omanike seas on ka PERH ise üks VTAKi osanik (12,5%), mistõttu oleks VTAKi pankrot Ehini sõnul PERHile erakordselt kasulik, sest siis ei nõuaks keegi haiglalt rohkem kui 100 000 eurot tagasi. PERHi esindajana praegu VTAKi nõukogu juhtiv PERHi administratiivdirektor Aivi Karu on kinnitanud Äripäevale, et nemad sooviks oma osaluse VTAKis maha müüa, kuid loodavad, et VTAK saab endale investori, kelle toel tegevust jätkata.

Viimati VTAKi juhatuses tegutsenud Tõnu Pihelgas ütles, et ta rääkis osaniku nõudmise peale VTAKi nõukogu esimehe ja PERHi esindaja Aivi Karuga. Ta lisas, et kohtus sel ja muudel teemadel IBCCd esindanud advokaadiga. „Minu eesmärk polnud tegeleda operatiivjuhtimisega ja võlgu sisse nõuda, vaid saada firma seisust pilt ette ja valmistada see ette müügiks,“ märkis Pihelgas.

Viskavad palli edasi

Juulis Pihelgas juba taandus juhatusest ja andis kõik volikirjaga üle nõukogu esimehe ametisse astunud Karule PERHist. Varem on ta öelnud Äripäevale, et püüdis juhatuse liikmena PERHile kaasa aidata, et see saaks oma soovi järgi VTAKi aktsiad maha müüa.

VTAKi nõukogu koosolekutel on Ehini sõnul IBCC esindaja pidevalt toetuse tagasi maksmise teema tõstatanud ning juhtinud tähelepanu sellele, et PERH peaks enda süül tekkinud kahju hüvitama. „Kui Aivi Karu VTAKi nõukogu esimehena oleks Vähi-TAKi huvide eest väljas, siis ta tunnistaks, et PERH tegi vea ja PERH maksaks Vähi-TAKile oma võla ära,“ ütles Ehin.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.