Puugi võib külge saada ka sügisel

Terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar
Terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar

Ehkki ametlikult loetakse puugihooaja alguseks kevadet ja lõpuks sügist, siis puugioht kestab siiski edasi. Seega tasub ka vaktsineerimist alustada juba sügisel. Kas puuke peab kartma ka sügiskuudel? Kommenteerib terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar.

Puuke peab kartma ka sügiskuudel. Seda kinnitab puukentsefaliidi haigusjuhtude esinemine kuude kaupa ehk sesoonsus: aastail 1999–2002 esinesid viimased haigusjuhud detsembris, aastail 2003–2015 novembris.

Puugirünnete ja puukentsefaliiti haigestumise hooaeg algab meil (sõltuvalt ilmastiku iseärasustest) märtsis, harvem aprillis. Seega ei esine meil puukentsefaliiti vaid detsembris, jaanuaris ja veebruaris. Varasematel aastatel detsembris esinenud haigusjuhud tuleb tõenäoliselt lugeda hilinenud teavitamise ja registreerimise arvele.

Seetõttu soovitan alustada puukentsefaliidi vastu vaktsineerimisega sügisel ja hiljemalt talvekuudel järgmistel põhjustel:

- pärast vaktsiini manustamist/süstimist tekivad kaitsvad antikehad keskmiselt 14 päeva pärast;

- immuunkaitse saamiseks algavaks hooajaks tuleb manustada vähemalt kaks vaktsiini annust: kui inimene alustab vaktsineerimist (esimene vaktsiini annus süstitakse) näiteks novembris, siis teine Encepuri ja Ticovaci vaktsiini annus süstitakse 1 kuni 3 kuu pärast (seega kõige hiljem veebruaris) ja siis on tal märtsis algavaks puugihooajaks kujunenud üle 90% immuunkaitse tase. Kui inimene alustab vaktsineerimist septembris/oktoobris, siis vaktsiini 2. annuse saaks ta hiljemalt detsembris/jaanuaris ning 3. annuse Encepuri vaktsiini kõige varem oktoobris/novembris ning Ticovaci vaktsiini 3. annuse kõige varem juunis/juulis;

- täielik ehk optimaalne immuunkaitse kujuneb siiski alles pärast vaktsiini 3. annuse süstimist ehk esmase immuniseerimisskeemi lõpetamist (Encepuri vaktsiini 3. annus süstitakse 9–12 kuud ja Ticovaci vaktsiini 3. annus 5–12 kuud pärast teise annuse süstimist); pärast vaktsiini kolme annuse manustamist püsib immuunsus vähemalt 3 aastat;

- püsiva immuunsuse säilitamiseks tuleb inimest revaktsineerida: esimest korda 3 aasta pärast ning seejärel Encepuriga 12–49 aasta vanuseid inimesi ja Ticovaciga 16–60 aasta vanuseid inimesi iga  5 aasta järel. Erandiks on Encepuriga vaktsineerimisel üle 49 aasta vanused ja Ticovaciga vaktsineerimisel üle 60 aasta vanused inimesed ning immuunpuudulikkusega inimesed, keda revaktsineeritakse edaspidi iga 3 aasta järel.

Lapsi vaktsineeritakse samade immuniseerimisskeemidega.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.