Haigekassa seaduse muutmist hakkab arutama riigikogu

Uuel nädalal jõuab riigikogu täiskogu ette esimesele lugemisele Eesti Haigekassa seaduse muutmise eelnõu, millega kehtestatakse Eesti Haigekassa tulubaasi etapiline laiendamine ja sellega seotult riigieelarvest kulude üleviimine Eesti Haigekassasse.

Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas eilsel istungil teha ettepaneku saata eelnõu täiskogusse esimesele lugemisele 11. oktoobril ja esimene lugemine lõpetada. Muudatusettepanekute esitamise tähtaeg 10 tööpäeva.

Tulubaasi tahetakse laiendada

Vabariigi Valitsus otsustas riigi eelarvestrateegia 2018–2022 koostamise raames Eesti Haigekassa tulubaasi laiendada, tehes riigieelarvelise eraldise Eesti Haigekassale vanaduspensionäride eest, kes praegu on ravikindlustuse mõttes võrdsustatud isikud. Praegu põhineb Eesti solidaarne ravikindlustussüsteem sellel, et töötava inimese tasudelt läheb 13% ravikindlustuse eelarvesse. Eesti Haigekassa tulubaasi laiendamine pensionäride eest makstava eraldisega muudab Eesti Haigekassa tulubaasi vähem sõltuvaks tööealise elanikkonna panusest.

Valitsus kinnitas aprillis riigi eelarvestrateegia aastateks 2018–2021 ja otsustas täiendavalt panustada Eesti Haigekassa eelarvesse 2018. aastal 7%, 2019. aastal 10%, 2020. aastal 11%, 2021. aastal 12% ja 2022. aastal 13% mittetöötavate vanaduspensionäride pensionilt.

Teenuseid tuleb eelarvesse juurde

Tulubaasi laiendamine on seotud teise Vabariigi Valitsuse otsusega – tõhustada tervishoiusüsteemi toimimist ja viia teatud osa praegu riigieelarvest rahastatavaid teenuseid Eesti Haigekassa eelarvesse. Kui Eesti Haigekassa tulubaasi kujunemise põhimõtted on selged ja prognoositavad, siis sotsiaalministeeriumi eelarvest rahastatavate tervishoiuteenuste eelarve kujuneb riigieelarve läbirääkimiste protsessis.

Sotsiaalministeeriumi haldusalas olevad tervisedenduse ja haiguste ennetuse tegevused, kiirabi, hädaolukorraks valmisoleku jt kulud peavad konkureerima nii ministeeriumi kui ka kogu riigieelarve tasandil.

Tervisesüsteemi rahastamise killustatuse vähendamiseks ja tõhususe suurendamiseks tegi sotsiaalministeerium kindlaks riigieelarvest rahastatavad tervishoiuteenused, mille üleviimine koos tulubaasiga Eesti Haigekassasse suurendab süsteemi tõhusust ja teenuste integreeritust. Selliste teenuste kogumaht 2017. aasta riigieelarves on ligikaudu 100 miljonit eurot.

Tulubaasi laiendamise ja riigieelarveliste kulude liikumine ravikindlustuse eelarvesse on omavahel seotud, kuna süsteemi tõhustamise eesmärgil vajalik kohustuste üleviimine Eesti Haigekassa eelarvesse võimaldab rakendada vanaduspensionäride eest panustamise valemit Eesti Haigekassa tulubaasi laiendamiseks etapiti. Seega on tervishoiusektorisse lisanduvad vahendid vastavalt Vabariigi Valitsuse otsusele aastatel 2018–2021 järgmised: 2018. aastal 34 miljonit, 2019. aastal 46 miljonit, 2020. aastal 53 miljonit ja 2021. aastal 76 miljonit eurot.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.