Pressiteade

Eesti Apteekide Ühenduse foorum: Riigil on aeg ärgata

EAÜ juhatuse liige Kristiina Sepp
EAÜ juhatuse liige Kristiina Sepp

Eesti riigil on viimane aeg käivitada tegevused ravimite kättesaadavuse tagamiseks ja kahjunõuete vältimiseks, kirjutab Eesti Apteekide Ühendus oma pressiteates.

Meedias ilmunud Riigikogu õiguskomisjoni esimehe Jaanus Karilaidi arvamusavaldus annab lootust, et valitsuskoalitsioon on lõpuks ometi tõsiselt võtmas 2,5 aastat räägitud juttu, et olemasolev populistlik apteegiregulatsioon vajab kiiremas korras muutmist.

„Riigil ei ole enam jäänud palju aega, kui soovitakse 2019. ja 2020. aastal jõustuvate apteegi süsteemi pea peale pööravate sätete tühistamist. On lubamatu, et pea kolme aasta jooksul ei ole riik uue süsteemi rakendamiseks mitte midagi teinud. Samas see on ka arusaadav, sest selline süsteem ongi rakendamatu. Nüüd tuleks ometi kord vaadata peeglisse, tunnistada viga, minna edasi ja vead parandada,“ kommenteeris EAÜ juhatuse liige Kristiina Sepp.

EAÜ on nõus Riigikogu õiguskomisjoni esimehe seisukohaga, et antud olukorras näib kõige otstarbekam rakendada niinimetatud Poola mudelit, kus senised apteekide omanikud saavad tegutseda edasi, kuid uute apteekide enamusosalus võiks kuuluda proviisoritele või siis sootuks omandipiirangud tühistada.

„Ka vertikaalse integratsiooni keeld tuleb tühistada. Soovitame jätkuvalt tugineda Konkurentsiameti seisukohale, kes ei toeta omandipiiranguid ega vertikaalse integratsiooni keeldu. Nende meetmete läbi ei ole võimalik konkurentsi elavdada. Kuivõrd apteekritel on kohustus pakkuda patsientidele parima hinnaga ravimeid, siis apteegi vertikaalne integreeritus seda kuidagi mõjutada ei saa. Pealegi oleks selline keeld vastuolus põhiseaduse ja välisinvesteeringu kaitse lepingutega, mis tooks Eesti riigile kaasa halva maine ja tõenäolised kahjunõuded,“ sõnas Kristiina Sepp.

EAÜ loodab, et Riigikogu õiguskomisjoni esimehe arvamusavaldus loob soodsa pinnase sellele, et Riigikogu võtaks apteegi regulatsiooni vajalikud korrektuurid enda kanda, sest aega enam ei ole – esimesed 76 haruapteeki tuleks linnades sulgeda 2019 suvel.

Eesti Apteekide Ühendus on apteeke ja farmaatsia-alase kõrgharidusega isikuid ühendav mittetulundusühing, mis kaitseb apteekide ning apteegi töötajate kutsealaseid, sotsiaalseid ja majanduslikke õigusi. Eesti Apteekide Ühendus loodi 5. veebruaril 2002. aastal. Täna kuulub ühendusse 276 apteeki. EAÜ-sse kuuluvad muuhulgas Terve Pere Apteek OÜ, Euroapteek OÜ, Pharma Group OÜ (Südameapteek) ja BENU Apteek Eesti OÜ.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.