Kõrgvee pole nõus kiirabiseaduse plaanitava muudatusega

Eesti Kiirabi Liidu juht Ago Kõrgvee
Eesti Kiirabi Liidu juht Ago Kõrgvee

Eesti Kiirabi Liidu juht Ago Kõrgvee pole nõus, et edaspidi seotakse omavahel kiirabi õebrigaadi juhi ja teise liikme kvalifikatsioon.

Eesti Kiirabi Liidu juhatuse seisukoht sotsiaalministri 19.12 2001 määruse nr 131 muutmise eelnõu kohta, millega muudetakse nõudeid kiirabile. 

Kiirabi liidu juhatus soovib parandada määruse muutmise eelnõus ühe olulise ja kiirabi töö seisukohast ohtliku vea. Nimelt on määruse muutmise eelnõus ettepanek seada kiirabi koolituskeskustes väljaõppinud kiirabibrigaadi juhtidele tegevuspiirang, seades tingimuseks  kiirabibrigaadi teise liikme kvalifikatsiooni (eelnõu paragrahvi 3 ¹ täiendamist lõikega  4 ¹). Kokkuvõttes on seal ettepanek luua kaks kategooriat kiirabibrigaade – ühed, mida juhivad õed- kes on kiirabi-alase ettevalmistuse saanud tervishoiu kõrgkoolis spetsialiseerudes intensiivõeks ja teise kategooria kiirabiõed, kes on saanud kiirabibrigaadi juhi väljaõppe kiirabiasutuste koolituskeskustes ja sooritanud vastava eksami. Selliste õdede tegevus on eelnõu kohaselt piiratud kiirabibrigaadi teise liikme kvalifikatsiooniga, kelleks peab olema vaid teine õde.

Selline I ja II sordi kiirabibrigaadide tekitamine määruse tasemel on sügavalt eksitav meie patsientidele ja ei oma mingit sisulist põhjendust. Väga pikk koolituskeskuste töö kogemus on näidanud, et kiirabi koolituskeskuste poolt väljaõpetatud õed- kiirabibrigaadi juhid on oma oskustelt vähemalt samal tasemel, kui tervishoiu kõrgkoolist tulnud intensiivõe liiteriala lõpetanud. Kõik täiendkoolituse lõpetanud õed sooritavad vastava tunnistuse saamiseks nii teoreetilise kui praktilise eksami, mille nõuded põhinevad sotsiaalministri määruse 131 toodul ja seega tagavad nõuetekohase patsiendi käsitluse.

Kiirabibrigaadi II liikme kvalifikatsioon ei saa ega tohi mõjutada patsiendi käsitluse eest vastutava kiirabi õebrigaadi juhi tegevust. Samuti ei tohi luua patsiendile eelarvamusi ega ootusi teenust osutava brigaadi kuulumisega erinevatesse kiirabi „sortidesse“.

Samuti süvendab selline piirang oluliselt kiirabis valitsevat tööjõupuuduse probleemi.

Arvestades eeltoodut, palub EKL juhatus muuta eelnõu sõnastust ja arvata sealt välja lõige 4¹ ning määruse sõnastuses mitte siduda kiirabi õebrigaadi juhi ja II liikme kvalifikatsioone.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.