Kiirabi saab vajadusel raha juurde

Eesti Kiirabi Liidu juht Ago Kõrgvee
Eesti Kiirabi Liidu juht Ago Kõrgvee

Terviseamet vähendas selleks aastaks kiirabi rahastamist 200 000 euro võrra, mis puudutas eelkõige töötasusid koolituse ajal ja ravimeid ning meditsiinitarvikuid.

Eesti Kiirabi Liidu juhatuse esimees Ago Kõrgvee pöördus veebruari keskel sotsiaalministeeriumi, kuna terviseamet vähendas selleks aastaks kiirabi rahastust 200 000 euro võrra. 

Eelarve vähenemine toimus põhiliselt kahe punkti arvelt:
1. Töötasu fond vähenes võrreldes eelmise aastaga ligikaudu 300 000 eurot. Põhjenduseks tõi lepingu sõlmija, et vähendati koolitusel viibivate töötajate töötasu, kuna edaspidi tasutakse töötajatele vaid akadeemilise tunni ehk 45 minuti koolitusel viibimise eest. 

2. Vähendati kiirabibrigaadide ravimite ja meditsiinitarvikute eelarvet 5–7%,   põhjendusega, et kiirabi väljakutsete arv on langenud.

„Nimetatud kaks artiklit on aga kehtivate õigusaktidega üsna täpselt reguleeritud — kiirabibrigaadi pidajal on kohustus läbi viia sõltuvalt ametikohast igale kiirabitöötajale vähemalt 40 või 60 tundi erialakoolitusi aastas. Vastavalt seadusele on tööalane koolitus tööaeg, mille eest makstakse töötajale keskmist töötasu. Kuidas tuleb tööandjal selles olukorras käituda, ei selgu Terviseameti vastusest,“ juhtis Kõrgvee tähelepanu.

Kiirabi varustuse ja tarvikute nimekiri on kinnitatud sotsiaalministri määrusega ja vajalikke ravimeid tuleb kiirabibrigaadi pidajal osta vastavalt teenindatud patsientide arvule, mida kiirabi ise reguleerida ei saa. Väide, et kiirabi visiitide arv on langenud ei vasta Kõrgvee sõnul tõele: „Vastupidi aasta-aastalt on kiirabi töömaht oluliselt suurenenud ja sellega ka ravimite ja tarvikute kulu.“

Seega palus Kõrgvee abi kirjeldatud olukorrale lahenduse leidmisel: „Kiirabibrigaadi pidajad soovivad säilitada töörahu, makstes oma töötajatele ettenähtud tasu, ja täita heauskselt terviseametiga sõlmitud lepingut, mille kohustused on reglementeeritud seaduse ja ministri määrustega.“ 

Kõrgveele vastas terviseala asekantsler Maris Jesse, kes selgitas, et terviseamet peab lähtuma kiirabi rahastamisel sotsiaalministri määrusest “Kiirabi rahastamise kord“. 

Selle kohaselt tuleb terviseametil iga-aastaselt, olenevalt riigieelarvest eraldatud vahenditest, koostada kiirabi rahastamise kulumudel koos kulude jaotusega kiirabibrigaadi pidajate vahel ning kooskõlastada see sotsiaalministeeriumiga. Seda on Jesse kinnitusel ka käesolevaks aastaks tehtud. Kiirabi rahastamise kulumudeli koostamisel tuleb aga juhinduda nii õigusaktides kehtestatust kui ka terviseameti ja kiirabibrigaadi pidajate vahel sõlmitud kiirabi osutamise halduslepingu tingimustest. 

„Teie pöördumises toodud muudatustega seoses oleme palunud Terviseametilt lisaselgitusi, kuid õiguslikku vastuolu Terviseameti tegevuses ei ole tuvastanud,“ vastas Jesse. Ta lisas, et kiirabitöötajate koolitustundide tasustamisel on terviseamet lähtunud kiirabi koolituskeskuste senisest praktikast. Kiirabi ravimite ja ühekordsete meditsiinitarvikute jaoks prognoositav kulu lähtub eelmise aasta reaalsetest kuludest. „Kui käesoleval aastal kulud ravimitele ja ühekordsetele meditsiinitarvikutele on siiski suuremad ja kulude suurenemine on olnud põhjendatud, siis terviseamet suurendab vastavat eelarvet ka käesolevaks aastaks,“ kinnitas Jesse.

Küll aga möönis ta vähest osapoolte vahelist suhtlust. „Kokkuvõttes peame kahetsusväärseks, et terviseamet ei ole kiirabibrigaadi pidajaid eelnevalt kavandatavatest muudatustest teavitanud, mistõttu juhime terviseameti tähelepanu edaspidiseks, et sarnaste oluliste kulumudeli muudatuste korral tuleb need eelnevalt kiirabibrigaadi pidajatega läbi rääkida ning kaaluda muudatuste mõju kiirabiteenuse osutamisele,“ ütles Jesse.

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.