ITKs tehti esimesed PET/KT-uuringud Eestis

Möödunud reedel teostati Ida-Tallinna Keskhaiglas esimesed 18F-PSMA PET/KT-uuringud eesnäärmevähi patsientidele.

Uuringu läbisid 2 biokeemilise retsidiiviga patsienti peale eesnäärmevähi kirurgilist ravi ja 2 esmase diagnoosiga patsienti haiguse leviku hindamiseks enne ravi otsuse langetamist.

Tegemist oli esimeste PSMA-PET uuringutega Eestis. Uuringutulemuste alusel on võimalik valida konkreetsele patsiendile kõige sobivam ravimeetod.

 PSMA ehk prostata-spetsiifiline membraaniantigeen seondub eesnäärme kasvajarakkudega nii kasvaja algkoldes kui ka siiretes.

18F on floori radioaktiivne isotoop, mis võimaldab PSMA molekuli asukoha hübriidkuvamisseadme abil nähtavaks teha. Hübriidkuvamisseade koosneb kahest aparaadist: positronemissioontomograafist (PET) ja kompuutertomograafist (KT). PET/KT uuringu suureks eeliseks on ulatuslik uuringuväli. Kuna patsienti uuritakse koljupõhimikust reite ülaosani, siis on võimalik leida haiguskoldeid ka väljaspool vaagna piirkonda.

18F-PSMA PET/KT-uuringut kasutatakse eelkõige eesnäärmevähi biokeemilise retsidiivi korral. Uuring aitab PSA ehk prostataspetsiifilise antigeeni tõusutendentsiga patsientidel taastekkinud haiguskoldeid tuvastada varakult väga madala PSA taseme juures (alates 0,1–0,2 ng/ml). Lisaks on 18F-PSMA PET-uuringust kasu esmaselt diagnoositud kõrge riskiga eesnäärmevähiga patsientidele (Gleason skoor >7, PSA >20 ng/ml, kliiniline staadium T2c – 3a).

Innovatiivse meetodi juurutamine sai võimalikuks tänu rahvusvahelisele koostööle Ida-Tallinna Keskhaigla nukleaarmeditsiini- ja uroloogiakeskuste ning MAP Medical Technologies OY (Soome) ja Alliance Medical BV (Holland) vahel.

Galerii

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.