Brexit võib valusalt lõigata ka ravimitööstust

Euroopa Liit on on pidamas läbirääkimisi ELi ja Ühendkuningriigi vaheliste suhete üle seoses viimase lahkumisega liidust, puudutatud on ka ravimisektor.

Rahvusvahelise ravimifirma LEO Pharma Euroopa regiooni tegevjuhi asetäitja ja Euroopa Ravimitootjate Assotsiatsiooni liige Guillaume Clement pöördus Eesti Sotsiaalministeeriumi poole seoses Ühendkuningriigi lahkumisega Euroopa Liidust (Brexit) ja selle toimingu mõjudega ravimitööstusele ja patsientidele Eestis.

Lissaboni lepingu artikkel 50 kohaselt peab riik pärast lahkumisteadet EList lahkuma kahe aasta jooksul ehk Ühendkuningriigi puhul hiljemalt 2019. a 29. märtsiks.

Clementi sõnul on üleminekuajaks tarvilikud kokkulepped ja koostöö ravimite reguleerimise, kaubanduse ja pakkumise osas.

"Ravimite tarneahelad on äärmiselt keerukad ja on Euroopas tihedalt integreeritud," rõhutab Clement terviseminister Jevgeni Ossinovskile saadetud pöördumises.

EFPIA poolt hiljuti läbi viidud uuring näitas, et iga kuu liigub Ühendkuningriigist EU27/Euroopa Majanduspiirkonna riikidesse 45 miljonit ravimipakendit. Vastupidises suunas liigub samal ajal 37 miljonit pakendit. Lisaks, enam kui 2600 ravimi puhul asub osa tootmisetappe Ühendkuningriigis.

"Tollikontrollist tingitud viivitused mõjutavad tõenäoliselt ravimite kättesaadavust tarbijatele. See on eriti oluline ravimite suhtes, mis on aja- ja temperatuuritundlikud, näiteks innovaatilised raku- ja geeniteraapia ravimid," jätkab ta. "On oluline, et mõlema poole läbirääkijad võtaksid uute tolli- ja kaubanduskokkulepete läbirääkimistel arvesse farmaatsiatoodete erinõudeid," lisab ravimifirma esindaja.

Niigi pingelisele perioodile lisab keerukust ka Euroopa Ravimiameti kolimine Londonist Amsterdami.

Clement palub asjaolusid arvesse võtta Euroopa Komisjoni Brexiti-teemalistel läbirääkimistel ja valdkonna prioriteetide seadmisel.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.