EL terviseekspertide soovitused otsustajatele

Erapooletu ekspertide kogu võttis vastu 3 arvamust tervishoiuteenustele juurdepääsu kohta Euroopa Liidus, kulukatele uuendravimite innovatiivsete maksemudelite kohta ja esmatasandi tegevuste kohta.

Arvamus kulukatele uuendravimite innovatiivsete maksemudelite kohta analüüsib, kuidas siseriiklikud hinnastamise ja hüvitamise mehhanismid võivad parandada patsientide juurdepääsu uuendravimitele ja soodustada innovatsiooni tagamaks tervisesüsteemide jätkusuutlikkust.

Samuti uuritakse jätkusuutlikke uusi mooduseid eriravimite hinnastamiseks, mis peaksid tagama juurdepääsu. Rõhutades, et ühtse maksumudeli kohandamine igas olukorras ei saa olla optimaalne, edastades arvamuses üldised põhimõtted eriliste maksemudelite defineerimiseks.

Sellised on näiteks hinna ja kulude läbipaistvuse suurendamine, patendiõiguse ja turuvälistuste reeglite üle vaatamine, meditsiinitoodete sotsiaalse väärtuse mõõtmise meetodite arendamine ja kasutusele võtmine (näiteks ka tervishoiutehnoloogiate hindamise kontekstis).

Arvamus tervishoiuteenustele juurdepääsu kohta edastab kvalitatiivsed ja kvantitatiivsed mõõdikud hindamaks tervishoiuteenustele piiratud ligipääsu vähendamist. See aitab liikmesriike suurendada juurdepääsetavust, rakendada Euroopa sotsiaalõiguste sambas sisalduvat põhimõtet juurdepääsust terviseteenustele.

Kogu soovitab eesmärgiks seada kõrgemal tasemel juurdepääsu tagavate liikmesriikide eeskuju. Kogu annab ka soovitused, kuidas tuvastada rahuldamata vajaduste jagunemist ning kuidas tegeleda nii siseriiklikul kui Euroopa tasandil vastamata vajadustega.

Arvamus esmatasandi tegevuse hindamise tööriistade ja metodoloogiate kohta käsitleb viise, kuidas esmatasandi tegevust hinnata. Seejuures võetakse arvesse esmatasandi keerukaid struktuure, erinevaid tegevusviise ja teenuste osutamist, tulemusi (eriti olulisuse, võrdsuse, kvaliteedi ja rahalise jätkusuutlikkuse seisukohtadest).

Arvamuses koondatakse mitmetasandilised dimensioonid indikaatoriteks, mida saab kohaldada kümnel esmatasandi elemendil. Arvamuses sisalduvad ka hindamise menetluskäigud. Lõpetuseks soovitatakse kriteeriume tagamaks, et valitakse kohased hindamiskriteeriumid.

Kõik arvamused on kättesaadavad SIIN.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.