Kalle Kisand peab inauguratsiooniloengu

Kalle Kisand
Kalle Kisand

27. märtsil on Tartu Ülikooli laborimeditsiini professori Kalle Kisandi inauguratsiooniloeng „Immuunsüsteem ja diabeet“ .

Inauguratsiooniloengus käsitleb professor Kalle Kisand immuunmehhanismide rolli diabeedi erinevate vormide tekkes ja kulus, sealhulgas kaasnevaid tüsistusi. Kuna diabeedini viivad immuunmehhanismide häired võivad käivituda aastaid enne diabeedi kliinilise pildi väljakujunemist, selgitab professor Kisand ka olulist küsimust, kuidas hinnata eeldiabeedi tekke riski erinevate biomarkerite ja geeniriskide abil. 

Kalle Kisand lõpetas Tartu Riikliku Ülikooli arstiteaduskonna ravi eriala 1985. aastal cum laude.  Pärast aspirantuuriõpinguid Tartus kaitses ta 1990. aastal Moskva II Riiklikus Meditsiiniinstituudis väitekirja teemal„Immunofermentanalüüsi väljatöötlus maksa-spetsiifilise valgu vastaste antikehade määramiseks autoimmuunsetemaksahaigustega haigetel“ ja talle anti meditsiiniteaduste kandidaadi kraad allergoloogia ja immunoloogia erialal(kolmas selletaoline Eestis). Kalle Kisand on läbinud kõik teadlasekarjääri astmed alates nooremteadurist (1988) kuni vanemteadurini (1994). 2017. aastal valiti ta Tartu Ülikooli laborimeditsiini professoriks.

Professor Kisand on tegelenud mitme kliinilise meditsiini olulise uurimisvaldkonnaga infektsioonhaiguste,gastroenteroloogia, endokrinoloogia, neuroloogia, reumatoloogia ja ortopeedia alal. Tema uurimistöö teemad on tihedaltseotud laboratoorse meditsiiniga selleks, et rakendada immunoloogilisi ja geneetilisi markereid haiguste diagnostikas, nende kulu prognoosimisel ja tekke riski hindamisel. Praegu hõlmab professor Kisandi teadustöö põhisuund pankrease ja närvikoe haiguste autoimmuunset patogeneesi ja geeniriske.
Viimastel aastatel on ta uurinud uue teemana osteoartriidi patogeneesi, et avastada uusi biomarkereid haiguse varajaseks diagnostikaks ja ennustada progressiooni riski. Kalle Kisand on osalenud ka professor Kaljo Villako juhitud helikobakteri uuringutes Eestis. Neid uuringuid tunnustati kultuuri- ja haridusministeeriumi aastapreemiaga 1994. aastal.

Professor Kisand on Eesti immunoloogide ja allergoloogide seltsi asutajaliige ning Eesti laborimeditsiini ühingu liige. Ta onolnud mitu korda Eesti immunoloogide seltsi esimees ja Balti immunoloogide seltsi president. Teadus- ja õppetöö kõrvalt on professor Kisand töötanud sotsiaalministeeriumi Eesti tervishoiuprojekti koordinaatorina ja Maailmapanga eksperdinatervishoiuprojekti elluviimisel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.