Sikkut: demograafia vastu ei saa

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut rõhutab, et Eesti tervishoius tuleb paratamatult leppida demograafiliste protsessidega.
Tervise- ja tööminister Riina Sikkut rõhutab, et Eesti tervishoius tuleb...

Riigikogu liige Jürgen Ligi uuris eile riigikogus tervise- ja tööminister Riina Sikkutilt, kuidas ta kommenteerib peaministri avaldust, kus viimane lubab rahastada Valga ja Põlva sünnitusosakondade tegevuse jätkamist reservfondist, mis on mõeldud vaid erakorralisteks juhtumiteks.

Jürgen Ligi:
"Te olete väga vapralt öelnud, et konsolideerimine haiglavõrgus peab jätkuma, sh sünnitusosakondades. Kuidas te kommenteerite peaministri avaldust eile, kes lubab seda väga strateegilise planeerimise valdkonda rahastada reservist, mis on ainult erakorralisteks juhtumiteks mõeldud ja mida rahandusinimene nimetaks riigivarguseks. Kuidas te nüüd tervishoiuinimesena kommenteerite seda, et seatakse kahtluse alla kvaliteet, seatakse kahtluse alla tervishoiuministri seisukohad ja ka naistearstide seltsi seisukohad?"

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut: 
"Selles mõttes mul ongi keeruline vastata, et ma tõepoolest toetan sünnitusosakondade sulgemist Valgas ja Põlvas. Ma arvan, et see sünnituste arv seal on ju väga madal ja ilmselt langeb veelgi. Demograafia vastu me ei saa.

See ei ole ministri otsus, see ei ole ametnike otsus, aga naistearstid ise on öelnud, mis on see minimaalne või hea sünnituste arv, mis võimaldab ikkagi pädevust säilitada, edasi arendada, riske maandada. Kuna sellele kriteeriumile tõesti ka Põlva ja Valga sünnitusosakond praegu ei vasta, siis meil ühiskonnas kokku lepitud põhimõtete või kriteeriumide järgi, kuidas me tervishoiusüsteemi korraldame, tõepoolest tuleks need osakonnad sulgeda. 

Samas, kui sellist otsust teha, siis need arstid ja õed ja ämmaemandad, keda see puudutab, kiirabiarstid, kellele võib-olla seetõttu langeb suurem koormus, nad peavad sellest otsusest aru saama – see peab olema neile selgitatud, see peab olema põhjendatud.

Täpselt samamoodi ka kohalikele. Mis see muutus nende jaoks tähendab, kuidas asjad edaspidi toimuma hakkavad? Nii et selles mõttes, et kohalike küsimustele vastata ja... Ma saan aru sellest, et kui juba seni on see sünnitusosakondade sulgemisega viivitatud, et nüüd see pool aastat või aasta seda edasi lükata ja puudujääk katta. Ma saan sellest aru."

Peaminister Jüri Ratas ütles 8. mail kohtumisel Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liikme, Valga ja Põlva haiglate nõukogu esimehe Mart Einastoga, et tema hinnangul on Põlva ja Valga haiglate sünnitusosakondade ootamatu sulgemine erakorraline olukord, mille muutmiseks oleks võimalik raha eraldada valitsuse reservist. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.