Riigikohus: Ravimiamet eksis apteekide kolimist lubades

Riigikohtu halduskolleegium rahuldas kaebused ning tühistas Tartu Halduskohtu ning Tartu Ringkonnakohtu otsused kahe ketiapteegi kolimisest vastavalt Türile ja Tamsallu.

Riigikohtusse pöördusid OÜ Türi Apteek ja OÜ Folia Apteek ning OÜ Tamsalu Uus Apteek, et vaidlustada ravimiameti otsus lubada üldapteegi asutamist Türil ja uue haruapteegi asutamist Tamsalus.

 

Ketiapteekide omavaheline tüli proviisorapteekide kaasosalusel

Türile olid olemasolevate turulolijate meelehärmiks kolinud BENU apteek ja Tamsallu Euroapteek. Kuigi pressiteadetest paistab, et vaidlustajateks olid proviisorapteegid, siis päris nii see pole.

Üheks vaidlustajaks Türil oli teine suur ketiapteek Apotheka (Terve Pere Apteek), kes on osanik ühes sealsest kolmest apteegist (OÜ Türi Apteek). Ka kõik teised uustulnukate vastu astunud kohalikud apteegid Türil ja Tamsalus kasutavad frantsiisi alusel Apotheka kaubamärki.

2014. ja 2015. aastal jõustusid ravimiseaduses integratsiooni- ja omandipiirangud, mis näevad 2020. aastaks ülemineku nn proviisorapteekide süsteemile. Praegu vältaval üleminekuajal on piirangutele mittevastavatel ettevõtjatel keelatud uusi apteeke avada. Ravimiseaduse muutmisel kehtestatud rakendussätted lubavad kuni 2020. aastani tegevust jätkata üksnes senistes apteekides.

Halduskolleegium kontrollis ravimiseaduse muudatuse põhiseaduspärasust asjassepuutuvas osas ehk uute apteekide avamise keelu ulatuses. See keeld riivab küll ettevõtlusvabadust ja võrdsuse põhimõtet, kuid on mõõduka piiranguna õigustatud ülekaaluka avaliku huviga, s.o rahvatervise kaitsega. Apteegituru korraldamisel kasutatavate vahendite valikul on seadusandjal ulatuslik otsustusruum. Kolleegiumi hinnangul on piirangud õigusselged ning puudub vastuolu põhiseaduse ja Euroopa Liidu õigusega.

Taust

Apteegivaidlus Türil

Benu Apteek Eesti OÜ esitas 6. novembril 2015 üldapteegi tegevusloa muutmise taotluse seoses Jüri Konsumi Apteegi tegutsemiskoha ja apteegi nime muutmisega.

Ravimiamet muutis 13. novembri 2015. a otsusega Benu Apteek Eesti OÜ üldapteegi tegevusluba nr 414 (p 1), kandis sellele üldapteegi tegutsemiskohana aadressi Türi linnas (p 2) ning andis Benu Apteek Eesti OÜ-le (Silla Apteek) välja muudetud andmetega üldapteegi tegevusloa nr 414 (p 3).

Türil osutavad apteegiteenust ka Türi Apteek OÜ ja OÜ Folia Apteek. Türi Apteek OÜ ja OÜ Folia Apteek esitasid Tartu Halduskohtule kaebuse, milles palusid Ravimi­ameti otsus tühistada osas, milles Benu Apteek OÜ-le anti luba uue apteegi rajamiseks Türi linnas. Kaebuse kohaselt ei ole lubatav võimaldada uut apteeki avada tegevusloa muutmisega, vaid väljastada tuleks uus tegevusluba.

Apteegivaidlus Tamsalus

OÜ Euroapteek esitas 18. mail 2015 üldapteegi tegevusloa muutmise taotluse seoses haruapteegi avamisega Tamsalus.

Ravimiamet muutis 16. juuni 2015. a otsusega OÜ Euroapteek üldapteegi tegevusluba nr 470 (p 1), kandis sellele haruapteegi asukohana ka aadressi Tamsalu linnas (p 2) ja andis OÜ-le Euroapteek (Uuesilla Apteek) muudetud andmetega üldapteegitegevusloa nr 470 (p 3).

Tamsalus osutab apteegiteenust ka OÜ Tamsalu Uus Apteek.

OÜ Tamsalu Uus Apteek esitas Tartu Halduskohtule kaebuse, milles palus Ravimiameti otsus tühistada osas, millega anti OÜ-le Euroapteek luba rajada uus apteek Tamsalu linnas. Kaebuse kohaselt on piirkonnas vähe kliente ja kaebajal on raske olla majanduslikult jätkusuutlik. Haruapteegi avamise nõuded on täitmata.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.