Proviisorite Koda: Reformierakond tahab peatada apteegireformi

Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimehe Karin Alamaa-Aasa sõnul on apteekrid reformierakonna soovist apteegireform peatada.
Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimehe Karin Alamaa-Aasa sõnul on apteekrid...

Eesti apteekreid tabas külma dušina uudis, et reformierakonna fraktsioon on esitanud riigikogu menetlusse eelnõu, millega soovitakse anda tagasikäik üleminekule proviisoriapteekidel põhinevale apteegisüsteemile.

Pole raske taibata, et see on ravimite hulgimüüjatele kuuluvate apteegikettide lobby katse peatada apteegireform, mille eest on aastaid võidelnud Eesti apteekrid.
 
Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimees, Karin Alamaa-Aas märkis, et pole raske taibata, kust siin tuul puhub. “Kõigepealt näitasid vertikaalselt integreeritud apteegiettevõtted, et kahjuks ei kavatse nad austada Eesti seadust. Eriti solvav on, et nagu ERR-i ajakirjanik ka välja toob, ei vaevuta skeemi varjamiseks isegi vaeva nägema. Varjamatu seadusest üle sõitmine näitab nende suhtumist Eestis tegutsemisse. Kogu aktsioon näib olevat suunatud apteegireformi diskrediteerimisele. Nüüd aga tuleb justkui juhuslikult õigel ajal ka nn Pevkuri seadusemuudatus,” arutles Alamaa-Aas.
 
“Ei ole kuigi usutav, et omandipiirangute kaotamise eelnõu sisseandmine pärast eile ERR’is ilmunud halle skeeme valgustanud artiklit on juhus, ” jätkas Alamaa-Aas.
 
Karin Alamaa-Aas nentis, et kartus, et sellised skeemid võivad sündida, on kogu aeg olnud. Aga teisalt oli lootus, et hulgimüüjad säilitavad väärikuse ning peavad lugu muutustest, mille teostamist Eesti rahvas on parlamendi kaudu soovinud. Praegu on näha, et vähemalt Euroapteegi näitel on proviisorite lootus olnud naiivne ja raha teenimise nimel ollakse valmis kõigeks.
 
“Ääretult kummaline on, et Reformierakonna fraktsioon ei taha keskenduda seaduse täiendamisele, et sellised hallid skeemid tõkestada. Tema eelistus on koos pesuveega hoopis lapsuke välja visata. Eelnõu seletuskirjas on mh öeldud, et apteegireformi on kritiseerinud õiguskantsler. See on vale – õiguskantsler Ülle Madise leidis hoopis, et apteekide omandipiirangud on kooskõlas põhiseadusega. Samuti on apteekide omandipiirangud heaks kiitnud Euroopa Kohus, ” märkis Alamaa-Aas.
 
Lõpetuseks sõnas Alamaa-Aas, et apteekrite ringkond on õnneks väike ja ERR’i artiklis kirjeldatud skeemitamised tulevad lihtsasti välja. Praeguste sündmuste valguses saab veelgi selgemaks kui vajalik on, et apteegid läheksid ärimeeste käest üle meditsiiniharidusega proviisorite kätte. Loodetavasti nähakse PR- ja poliitmängud läbi ja ülejäänud poliitikud ei arva, et apteegireform tuleks pooleli jätta. Vastupidi – reform tuleb korda saata viivitusteta ja seaduse rakendussätteid tuleb tugevdada.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.