EAL: tööloa saamiseks peab arst oskama eesti keelt

Sotsiaalministeeriumi plaan välisarstide keeleoskuse nõue õigusaktidest välja jätta on vastutustundetu ja ohustab patsiente, leiab arstide liit 27. juunil saadetud avalikus teates.

Järgneb Eesti Arstide Liidu (EAL) teade:

Riigikogule esitatud seaduseelnõu kohustab Eestisse tööle tulevaid välisarste sooritama tööpraktika ja teooriaeksami ning esitama tõendi eesti keele oskuse või vähemalt selle õppimise kohta.

Kahjuks on sotsiaalministeerium nüüd ümber mõelnud ja eesti keele oskamist välisarstidelt enam ei nõua.

Hiljuti kooskõlastamiseks saadetud tervise- ja tööministri määrusest on keeleoskuse tõendamist nõudvad punktid täiesti välja jäetud. Seega eksitas ministeerium kevadel avalikkust, kui teatas eelnõud algatades, et keeleõpe on kohustuslik ja selles osalemist tuleb enne tööpraktikale asumist terviseametile tõendada. Tegelikult saadetakse haiglatesse tööpraktikale arstid, kes ei pruugi sõnagi eesti keelt rääkida.

"Raske on ette kujutada, kuidas patsiendid umbkeelse arsti juures hakkama saavad," ütles arstide liidu president Jaan Sütt. Ta lisas, et seni on enamik välisarste tulnud meile Ukrainast ja Venemaalt ja patsientidele tuleb ilmselt soovitada vene keelt harjutada.

Keeleoskus on arsti jaoks erialaoskus, kui arst ei saa suhelda patsientide ja kolleegidega, ei mõista digiloo sisu ega oska ravidokumente täita, siis ei saa ka head arstiabi anda. Välismaa kolleegid on Eestisse teretulnud, kuid erialases pädevuses ja  eesti keele oskuses kellelegi hinnaalandust teha ei saa.

Arstide liit avaldab rahulolematust aastaid kestnud ja seadusemuudatuste vastuvõtmise venitamisega endiselt jätkuva õigusselgusetu olukorraga välisarstide registreerimisel.

Põhjalikum info ja viidatud eelnõud asuvad SIIN.

Sotsiaalministeeriumilt on lähiajal oodata vastulauset, mille avaldame ka mu.ee lehel!

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.