Amet: nõustamise kvaliteet apteekides on hea

Pildil Laagri apteek
Pildil Laagri apteek

2018. aasta I poolaastal kontrollis ravimiamet inspektsioonide ajal ravimialast nõustamist 49 apteegis ja jäi kvaliteediga üldiselt rahule.

Inspekteeritud 49 apteegist vaid ühes oli nõustamisel puudujääke – nõustamisel ei pööratud tähelepanu silmatilkade õigele kasutamisele. „Kontrolli tulemusena võib öelda, et hinnanguliselt on nõustamise kvaliteet apteekides hea,“ seisab ameti aruandes.

Nõustamise kontrollimisel hinnati ka apteekri teadlikkust ravimite tarnehäirete või müügi lõpetamise ja Ravimiameti kodulehel avaldatud ravimiohutusalase teabe osas ning selle teabe edastamist patsiendile. Järelevalves pöörati tähelepanu ka retsepti- kui käsimüügiravimite koos kasutamisele (võimalikud koostoimed).

Järelevalve keskmes oli ka apteegi klienditeenindajate ja konsultantide tegevus – apteekides tuleb tagada, et farmaatsiaalase hariduseta isikud ei soovitaks ega väljastaks kliendile ravimeid.

Hinnakokkuleppe ravimeid puudu

Ühtekokku tegi ravimiamet apteekide järelevalves I poolaastal 76 inspektsiooni, millest järelkontrolle oli 19.

Järelevalves pöörati jätkuvalt tähelepanu odavamate ravimite (ravimid, millele on kehtestatud piirhind ja sõlmitud hinnakokkulepe, edaspidi hinnakokkulepperavimid) kättesaadavusele. Hinnakokkulepperavimite müügilolekut kontrolliti 73 apteegis. Neist 49 apteegis olid kontrollitud osas kõik hinnakokkuleppe¬ravimid müügil (keskmiselt tehti kontroll igas apteegis ca 31 toimeaine osas).

Ühe kuni kahe toimeaine osas puudus hinnakokkulepperavim 18 apteegis, kolme kuni nelja toimeaine osas 6 apteegis. Enamuses apteekides on juurutatud süsteem, et tagada hinnakokkuleppega ravimite müügilolek.

Järelevalves ei tuvastatud ühtegi apteeki, kus oleks puudunud rohkem kui neli hinnakokkulepperavimit. Apteekidele, kus sellele vaatamata ei ole hinnakokkulepperavimite kättesaadavus tagatud, pöörab ravimiamet järelevalves enam tähelepanu.

Koolitusmaht peab olema täidetud

2015. aasta 1. jaanuarist kehtib nõue apteekrite erialaseks koolitamiseks vähemalt 40 tunni ulatuses kahe aasta jooksul. Nõudele on järjepidevalt tähelepanu pööratud. 2018. aasta esimeses pooles on tehtud vaid kahes apteegis (kolme töötaja osas) ettekirjutus koolitusnõude mittetäitmise osas. Valdavas osas kontrollitud apteekidest on töötajaid koolitatud nõutavas mahus.

Kokkuvõttes olid sagedasemad rikkumised apteekides seotud kvaliteedisüsteemi rakendamisega (nt tööeeskirjad ei olnud ajakohased, vastutavad isikud olid määramata, apteegi juhataja ei olnud töötajatele tutvustanud õigusakte ja õigusaktides tehtud muudatusi). Mitmes apteegis puudusid mõned hinnakokkulepperavimid. Üksikutel juhtudel ei kasutatud apteegi ruume sihipäraselt või apteegiruumid vajasid remonti (nt praod seintes, laes). Mõnes apteegis ei olnud piisavas koguses töövahendeid ravimite valmistamiseks ning esines olukordi, kus klienditeenindaja nõustas ravimite alal, kuid otsest ravimite väljastamist klienditeenindaja poolt ei täheldatud.

Ettekirjutus apteegiteenuse osutamise tegevusloa omajale tehti 6 inspektsiooni järgselt. Ettekirjutusi tehti kvaliteedisüsteemis esinevate puuduste, hinnakokkulepperavimite puudumise, koolitusnõude mittetäitmise, ravimite säilitamistingimuste ja apteegiruumide vastavuse osas.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.