Arstide liit jäi tervishoiuteenuste loetelu komisjonist välja

Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa
Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa

Eile valitsuses heakskiidu saanud määrus, millega kehtestati tervishoiuteenuste loetelu komisjoni koosseis, ei näe komisjonis ette arstide liidu esindajat. Liidu arvates on see kummaline, sest tervishoiuteenuste loetelu puudutab suuremas osas just eriarstiabi.

Eesti Arstide Liidu peasekretäri Katrin Rehemaa sõnul tuli liidu välja jätmine komisjoni koosseisust neile üllatusena, sest varasemates plaanides oli EALi esindaja koosseisus sees.

„Sotsiaalministeerium arutas komisjonide moodustamist arstide liiduga 2017. a detsembris ja tutvustatud  kavandi järgi kuulus EAL esindaja mõlemasse komisjoni,“ rääkis Rehemaa. Valitsuse määruse eelnõu, millele arvamuse andmiseks jäi organisatsioonil aega neli tööpäeva, luges Rehemaa enda sõnul kolm korda edasi-tagasi, arvates, et näeb valesti, sest arstide liitu hinnakirja komisjonis enam polnud.

„Haigekassa hinnakirja kõige suurem osa on eriarstiabiteenused, aga eriarstide organisatsioon on selle hinnakirja arutamise juures esindamata,“ paneb tehtud otsus Rehemaad imestama. Lisaks on sellega tema sõnul täitmata jäetud haigekassa nõukogu reformimise protsessi kestel terviseministri ja sotsiaalministeeriumi korduvalt antud lubadus, et komisjonide kaudu kaasatakse tervisesektori partnerid senisest sisulisemalt ja ühetaolisemalt nõukogu töösse.

Ministeerium: eriarstid on esindatud

Sotsiaalministeeriumi esindaja kinnitas, et eriarste ei ole hinnakirja arutamisest kõrvale jäetud. Tervishoiuteenuste loetelu komisjoni koosseisu kuulub viis sotsiaalministeeriumi koosseisuvälist arstliku eriala nõunikku.

„Erialanõunikud on arstid ja neid on komisjoni 13st liikmest 5, seega ei ole vajalik eraldi Eesti Arstide Liidu esindaja kaasamine,“ selgitas sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõunik Eva Lehtla. „Arstide liit on esindatud haigekassa nõukogu strateegilistes otsustes nõustavas komisjonis, mis allub nõukogule ja saab samuti oma arvamuse tervishoiuteenuste loetelu suhtes öelda."

Neist argumentidest lähtuvalt sündis otsus EAL komisjoni liikmete hulgast välja jätta ministeeriumil eelnõu koostamise aruteludes koos haigekassaga. 

Lehtla lisas, et vajadusel on tervishoiuteenuste loetelu komisjonil õigus kutsuda lisaks eksperte ja selleks võib olla ka EALi esindaja.

Rehemaa sõnul on erialanõunike kaasamine komisjoni töösse väga tervitatav, kuid need arstid kuuluvad komisjoni üksikisikutena, ega esinda ühtegi organisatsiooni, mis tähendab, et arstkond laiemalt on ikkagi kaasamata.

Sama seisukohta avaldas liit ka peaminister Jüri Ratasele ning tervise- ja tööminister Riina Sikkutile juuni lõpus saadetud kirjas, millega anti oma hinnang viimasele eelnõu kavandile ning tehti ettepanek EAL esindaja komisjoni koosseisu arvata.

Arstide liidu komisjonist väljajätmine näitab Katrin Rehemaa sõnul, et suurima arstkonda esindava organisatsiooni arvamust tervishoiuteenuste loetelu puudutavates küsimustes sotsiaalministeerium, haigekassa ega valitsus oluliseks ei pea. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.