Nobeli meditsiinipreemia läks vähiteadlastele

Nobeli meditsiinipreemia pälvisid 2018. aastal James P. Allison ja Tasuku Honjo.
Nobeli meditsiinipreemia pälvisid 2018. aastal James P. Allison ja Tasuku Honjo.

Nobeli meditsiinipreemia pälvisid sel aastal James P. Allison ja Tasuku Honjo, kes leidsid võimaluse, kuidas hävitada vähirakke inimeste enda immuunsüsteemi abil.

USAs asuva M. D. Andersoni vähikeskuse direktor James Allison uuris valku CTLA-4, mis hoiab tavaliselt immuunsüsteemi haigustekitajatele üle reageerimast, kirjutas ERRi portaal Novaator.

Allison taipas, et piduri eemaldamisel ehk valgu töö pärssimisel saab panna immuunrakud ründama ka kasvajarakke. Täiendava arendustööga leidis ta kolleegidega võimaluse, kuidas teha seda patsientide kehas.

Kyoto Ülikooli professor Tasaku Honjo avastas sarnase mõjuga valgu PD-1 immuunrakkude pinnalt. Samas toimib see veidi teistmoodi, kui Allisoni uuritud valk. Honjo avastusel põhinevad teraapiad aitasid tõrjuda vähirakke erakordselt edukalt.

Möödunud aastal pälvisid meditsiinipreemia Jeffrey C Hall, Michael Rosbash ja Michael W Young ööpäevarütme mõjutavate geenide leidmise eest. 

2016. aastal võitis preemia Jaapani teadlane Yoshinori Ohsumi, kellele anti Nobel rakkudes toimuva autofaagia protsessi avastamise ja kirjeldamise eest.

Pikemalt ERRis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.