Hoolekandega seotud asutuste ravimioste piiratakse

Sotsiaalministeeriumil on kavas muuta määrust, mis annab hoolekandeasutustele õiguse retseptiravimeid hulgimüügist osta.

Käesoleva aasta algul tegid sotsiaalkindlustusamet, ravimiamet ja terviseamet ühiselt järelevalvet hoolekandeasutustes pakutavate teenuste osas. Järelevalve käigus tuvastasid asutused mitmeid probleeme. Selgus, et parendamist vajavad nii arstiabi kättesaadavus, kui ka ravimite käitlemine. Puudulikud on hooldusplaanid ja raviskeemid ning nende järgimine. Samuti esineb põhjendamatut psühhotroopsete ainete kasutamist, nende määramine on ebaselge ja kasutamine dokumenteerimata.

Täiendavalt hinnati ravimite ostmist hulgimüügist. Perioodil 01.10.2017-13.03.2018 ostis 44-st hulgiostu õigusega hoolekandeasutusest hulgimüügist ravimeid 15. Hulgimüügist ostetud ravimitest 14% olid käsimüügiravimid, 21% olid ravimid, mis koguse tõttu kuuluvad retseptiravimite hulka (nt ibuprofeen 100 tabletti pakendis) ja 65% olid retseptiravimid. Kõikidest retseptiravimitest moodustavad psühhotroopsed ja teised psüühikasse toimivad ravimid ning tugevatoimelised valuvaigistid 44%. Retseptiravimeid võivad välja kirjutada ainult arstid, hambaarstid, ämmaemandad ja perearsti nimistu alusel tegutseva perearstiga koos töötavad õed ravitavate isikute ambulatoorseks raviks, nemad ka jälgivad patsiendi ravi ja vastutavad, et ravim oleks inimesele sobiv ega tekitaks ohtu tema elule ja tervisele.

Eeltoodust tulenevalt näeb sotsiaalministeerium vajadust muuta ravimite hulgiostu õiguse põhimõtteid. Selleks muudetakse sotsiaalministri 4. märtsi 2005. a määrust nr 38 „Ravimite hulgiostu õigust omavate isikute nimekiri“ selliselt, et alates 1. märtsist 2019. a on hoolekandeasutustel ravimite hulgiostu õigus üksnes käsimüügiravimitele ja käsimüügiravimite annuses retseptiravimite pakenditele.

Muudatusega kaotavad hoolekandeasutused õiguse retseptiravimeid hulgimüügist osta. Hooldekodudes viibivatel ravi vajavatel patsientidel on enamasti kroonilised haigused ning seetõttu kasutatakse soodustusega retseptiravimeid, mis tähendab, et osa ravimite maksumusest tasub Eesti Haigekassa (hulgimüügist ostes soodusmäära ei arvestata).

Ministeerium leiab, et siinkohal on tegemist kokkuhoiu võimalusega ehk rahaline mõju retseptiravimite apteegist ostmisel on muudatuse tulemusel positiivne. Samuti paraneb hulgiostu õiguse põhimõtete muutmisega ravimite määramine, tellimine ja kasutamine on pädevam, kaalutletum ja selgemini kontrollitav.  

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.