Talving: ootame EMO valveringi rahastusele lahendust

PERH ülemarst Peep Talving
PERH ülemarst Peep Talving

Kuna haigekassa ei rahasta eraldi kogu eriarstide ööpäevaringset valvet erakorralise meditsiini osakonnas, siis katab mitte-erakorraliste patsientidele teenuse osutamine osaliselt ka eriarstide valveringiga seotud kõrged kulud, tõdeb Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse liige ja ülemarst professor Peep Talving.

Riigikontrolli audit tõi välja, et praegune olukord vajab innovatiivseid lahendusi ja sellest saavad nii riik, haigekassa, terviseamet, perearstid kui EMO esindajad hästi aru.

Kõrgema etapi haiglana, kus erakorralisus on samuti kõrge, peab Regionaalhaigla tagama eriarstide ööpäevaringse valve. Meie haiglasse tulevad näiteks insuldi-, infarkti-, põletus- ja traumapatsiendid, kelle ravimiseks peavad meil 24/7 tööl olema oma eriala tippspetsialistid ja seda sisuliselt kõikidel erialadel. Sellega oleme Eesti haiglate osas erandlik. Haigekassa rahastusleping kogu eriarstide ööpäevaringset valvet eraldi ei rahasta ja seega tagame selle oma muude raviteenuste arvelt. Nii võime öelda, et kehtiv EMO rahastusmudel katab mitte-erakorralistele (madala triaažikategooriaga) patsientidele osutatud teenuste arvelt osaliselt ka eriarstide valveringidega seotud kõrgemaid kulusid.

Tulevikulahendid peavad kindlasti arvestama ka eriarstide valveringide vajadust. Meil on hea meel, et haigekassa on valveringikulude temaatika võtnud päevakorda ning loodame lahendust juba 2019. aasta jooksul.

Regionaalhaiga EMOs võtab vastu ka üldarst. See lahendab madala triaažikategooriaga haigete vajadusi, kuni tekib üleriiklik lahend, mis lähtub riigikontrolli esitatud ettepanekutest ja kõigi osapoolte antud sisenditest.

Patsientide jaoks pole aega

Kõrgema etapi haiglana peaks Regionaalhaigla EMO teenindama valdavalt kõrgema triaažikategooria haigeid. See lahendus tagaks, et patsient saaks meie personali täieliku tähelepanu ja klienditeeninduse väga kõrge taseme ning väheneks ka EMO töötajate läbipõlemine. Praeguste EMOs käivate patsientide arvu arvestades oleme pidanud lõivu maksma just patsiendile pühendatud ajas, teeninduskvaliteedis ning EMO töötajate läbipõlemises.

Regionaalhaigla ei vastandu kuidagi ei perearstidega ega patsientide vajadusega saada meie juures erakorralist abi, kuna hetkel puuduvad lahendid haigete probleemidele. Tänane perearstidele määratud töökorraldus ja võimekus ei toeta haigete erakorralisi vajadusi ja uued lahendid saavad tekkida tervisekeskuste, valvekliinikute, IT-lahenduste kaudu.

Lahendused vajavad riiklikul tasandil koordineerimist ja Regionaalhaigla on siin sotsiaalministeeriumile ja haigekassale partneriks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.