Kohus otsustas, et videosild ei asenda proviisorit

Tartu Ringkonnakohus tegi 11. detsembril 2018 otsuse, mille kohaselt apteegiteenuse osutamisel peab apteegis olema proviisor või farmatseut ning ravimiametil oli õigus kohustada Apotheka kaubamärki kandvat Terve Pere Apteek OÜd seda tagama.

Ravimiamet kohustas 2017. aastal ettekirjutusega tegevusloa omajat tagama Luunja ja Kavastu apteekides täiemahulise teenuse osutamiseks proviisori või farmatseudi kohaloleku, kuid tegevusloa omaja otsustas selle asemel apteegid sulgeda. Seejärel pöördus apteegipidaja kohtusse, kuna leidis, et proviisori või farmatseudi kohalolu ei ole vajalik, sest proviisori või farmatseudi nõuande saamiseks oli loodud elektrooniline viis.

Ravimiseaduse kohaselt on apteegiteenus kutsealane teenus, mida võib apteegis osutada üksnes proviisor või farmatseut, kes on tervishoiutöötajad. See tähendab, et ravimeid tohivad apteegist väljastada ainult nimetatud isikud ning klienditeenindajal vastav õigus puudub. Kui erialaspetsialiste apteegis kohapeal ei ole, ei saa Ravimiameti hinnangul apteeki luua ega apteek tegutseda.

Apteegipidaja loodud elektroonilise lahenduse kohaselt pidi nimetatud maa-apteekides patsient oma tervisemurega pöörduma esmalt erihariduseta klienditeenindaja poole, kelle hinnangust sõltus, kas võimaldada patsiendile kontakt proviisoriga. Selline lahendus ei taga patsiendile täiemahulist apteegiteenust, sh tervishoiutöötaja vahetutut hinnangut patsiendi tervisemurele, ka ravimi täpset ettevalmistamist kasutamiseks, ravimi vajalikuks koguseks jaotamist jm. Tartu Ringkonnakohus nõustus Ravimiametiga.

Videonõustamine on võimalik, ja seda ettevõtja ka praegu kasutab mitmes apteegis, kuid neis apteekides on alati kohal proviisor või farmatseut ja see on täiendava nõustamise võimalus.

Kohtulahend mõjutab nii apteegiturgu kui ka igat apteegist abi otsivat inimest, sest kinnitab senist praktikat, mille kohaselt tohib patsiendile ravimeid väljastada proviisor ja farmatseut, aga mitte erihariduseta klienditeenindaja, sest see võib mõjutada apteegiteenuse kvaliteeti ja patsientide ohutust.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.