Loomulikult madal LDL-kolesterooli tase on seotud diabeediga

Veresuhkru mõõtmine
Veresuhkru mõõtmine

Elektrooniliste terviseandmete analüüsi tulemusena tehti kindlaks, et patsientidel, kellel on väga madal madala tihedusega (LDL) kolesterooli tase, mis pole seotud statiinide kasutamisega, on II tüüpi diabeedi risk kaks korda suurem kui neil, kelle kolesteroolitase on normaalne.

“Saadud tulemused viitavad, et ravi korral, millega kaasneb LDL-kolesterooli taseme märkimisväärne langus, tuleks pöörata erilist tähelepanu II tüüpi diabeedi riskile,” kirjutab Qi Ping Feng (Vanderbilti Ülikooli Meditsiinikeskus, Nashville, Tennessee, USA) koos kolleegidega ajakirjas PLOS Medicine.

Risk haigestuda II tüüpi diabeeti kahekordistub

Feng selgitab, et varem on madalat LDL-kolesterooli taset seostatud II tüüpi diabeedi riski suurenemisega geneetilistes uuringutes ja statiiniravi kliinilistes uuringutes, kuid nimetatud seost pole seni kontrollitud kliinilises keskkonnas ilma statiiniravita.

Teadlased vaatasid läbi oma asutuse valduses olnud rohkem kui 80 000 patsiendi elektroonilised haiguslood, jättes kõrvale patsiendid, kelle madal LDL-kolesterooli tase oli seotud statiinide kasutamisega ning need, kellel teostati vastavad mõõtmised haiglas või 30 päeva jooksul pärast seda, kui oli mõõdetud seerumi albumiini tase alla 3 g/dL.

Uuringu avastusfaasis leiti, et 2982 patsiendil, kelle LDL-kolesterooli tase oli väga madal (?60 mg/dL), oli II tüüpi diabeediga seotud rahvusvahelise haiguste klassifikatsiooni 9. versiooni koodidega (fenotüübi koodidega) rühmade esinemine tunduvalt tõenäolisem kui 23 771 patsiendil, kelle LDL-kolesterooli tase oli normaalne (90–130 mg/dL).

Seejärel kontrolliti tähelepanekuid suuremas valimis, kasutades algoritmi, millega eraldatakse diabeedijuhtumid kontrollisikutest, kellel on fenotüübi koodidega võrreldes kõrgem spetsiifilisus.
Selles analüüsis leiti, et väga madala LDL-kolesterooli tasemega (n = 5961) patsientidel oli II tüüpi diabeedi risk märkimisväärne – 2,1 korda suurem kui neil, kelle LDL-kolesterooli tase oli normaalne (n = 47 572), olles eelnevalt arvesse võtnud vanust, rassi, sugu, kehamassiindeksit, HDL-kolesterooli ja triglütseriidide taset ning ravi kestust.

Sarnaseid tulemusi täheldati nii meestel kui ka naistel kõikides KMI kategooriates (normaalne kaal, ülekaalulised ja rasvunud), samuti siis, kui madala LDL-kolesterooli tasemega rühm jaotati patsientideks tasemega alla 40 mg/dL ja patsientideks tasemega vahemikus 40 kuni 60 mg/dL.
Siiski tegi Feng koos oma kolleegidega kindlaks märkimisväärse seose madala LDL-kolesterooli taseme ja inimese rassi vahel.

II tüüpi diabeedi risk suurenes märkimisväärselt madala kolesteroolitaseme korral (võrreldes normaalse tasemega) Euroopa päritoluga inimestel, kuid mitte Aafrika päritoluga isikutel.
Teadlaste sõnul võib selle põhjuseks olla asjaolu, et Aafrika päritoluga isikutel oli suurem II tüüpi diabeedi risk normaalse LDL-kolesterooli taseme korral.

Tugevatoimeliste LDL-kolesterooli taseme alandajate võidukäik

Teadlased märgivad, et seos II tüüpi diabeedi riski ja madala LDL-kolesterooli taseme vahel on oluline avastus, eriti arvestades tugevatoimeliste LDL-kolesterooli taset alandavate ravimite kasutuselevõttu.
Nad lisavad, et nimetatud seose tekkemehhanism pole seni teada ning seetõttu on vaja longituuduuringuid, mis hõlmaksid väga madala LDL-kolesterooli tasemega patsiente, kelle kolesteroolitase pole seotud lipiidide taset alandava raviga.

Medicine Matters
tõlkinud Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.