Miks südameatakk vahel rütmihäireid põhjustab?

Heart Business Business Card Curve Businessman
Heart Business Business Card Curve Businessman

California Ülikooli teadlased on välja selgitanud geneetilise raja, mis põhjustab mõnedel inimestel südame rütmihäirete ehk arütmia väljakujunemist pärast südameinfarkti. Lisaks on nad kindlaks teinud võimaliku ravimi, mis võib selle raja blokeerida, kirjutab Science Daily.

Teadlased avalikustasid oma uuringu tulemused 28. jaanuaril ajakirjas Nature Biomedical Engineering. “Nüüd on teada üks põhjus, miks märkimisväärsel osal inimestest võivad pärast südameinfarkti välja kujuneda sekundaarsed tüsistused, nagu näiteks arütmia,” ütles Adam Engler, California Ülikooli San Diego Jacobsi Tehnikakooli biotehnoloogia professor. “Me oleme kindlaks teinud negatiivsed reaktsioonid, mis seda komorbiidsust mõnedel patsientidel põhjustavad ning võime alustada ravimite väljatöötamist selle ennetamiseks ja raviks.” Selle südameinfarktist arütmia väljakujunemise raja põhjustavad geneetilised mutatsioonid genoomi piirkonnas, mida nimetatakse 9p21 lookuseks.

Neid mutatsioone esineb ligikaudu 23 protsendil inimestest. Varasemad uuringud on näidanud, et 9p21 lookuse mutatsioonid võivad nende kardiovaskulaarsete haigustega seotud olla, kuid seni polnud teada, miks ja kuidas see mehhanism toimib. “Nüüd on meil neile küsimustele konkreetsed vastused olemas,” ütles üks uuringu läbiviijatest, Engleri laboratooriumi biotehnoloogia doktoriõppe üliõpilane Aditya Kumar.

Engler ja Kumar tegid koos kolleegidega kindlaks, et südameinfarkti korral aktiveerivad mutatsioonid rajal peamist rolli omava signaalvalgu JNK. Normaalsed südamerakud suudavad JNK-d pärast infarkti kontrolli all hoida. Ent muteerunud rakkudes saadab JNK kaugematele sihtmärkidele signaale, mis katkestavad lõpuks südamerakkude vahelised elektriühendused ning põhjustavad nende asünkroonset tööd. Lisaks selgitasid teadlased välja, et selliseid kahjustusi on võimalik JNK blokeerimise abil vältida ja ümber pöörata. Selleks kasutasid nad molekuli SP600125. See on teadaolev JNK inhibiitor, kuid

Engleri sõnul ei olnud selle derivaate seni 9p21-ga seotud südameprobleemide osas kliiniliselt katsetatud, kuna neil võib esineda mittesihipäraseid mõjusid. “Tulevikus võidakse südamehaigustega patsientidel rakendada genoomi järjestamist ning kui neil leitakse 9p21 mutatsioone, saab neile manustada nimetatud inhibiitoril põhinevat ravimit, et tagada nende parem seisund südameinfarkti korral ja vältida arütmia väljakujunemist,” ütles Engler. Teadlased kasutasid laboratooriumis tüvirakke ja hüdrogeele, mis jäljendavad südame kangestumist infarkti tagajärjel.

Engler nimetab seda “infarktiks katseklaasis”. Hüdrogeelid on valmistatud biomaterjalist nimega metakrüülitud hüaluroonhape, mida saab UV-kiirguse mõjul erineval määral kõvendada.

“Hüdrogeel oli antud juhul tehnoloogia, mis võimaldas neid katseid läbi viia,” märkis Kumar. “Selle kõvadust saab dünaamiliselt muuta, et jäljendada paremini in vivo toimuvaid muutusi. Kui paigutada rakud staatilise kõvadusega alusmaterjalile, ei ilmne neil negatiivseid fenotüüpe.”

Edasistes uuringutes vaadeldakse, kas täheldatud mõju esineb ka reaalsetes patsientide kudedes. Lisaks uurivad teadlased täiendavalt ravivõimalusi, kasutades JNK inhibiitoreid.

Tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.