Mugavamad ja kaasaegsemad lahendused patsiendile

Veebruari algul toimus ajalooline koostöökohtumine kliinikumi ja perearstide seltsi juhatuste vahel, millest loodetavasti saavad alguse Lõuna-Eesti patsientide terviseprobleemide mugavamad ja kaasaegsemad lahendused.

Kaardistatud said perearstide mured seoses patsientide suunamisega eriala spetsialistide vastuvõtule.
Kuna osadel erialadel puuduvad veel e-konsultatsiooni võimalused, siis kiireloomulisemate probleemide lahendamiseks peavad perearstid osalema n-ö nobedate näppude voorus, mis tähendab kella poole kaheksast telefoniga CITO-aegade püüdmist.

Et ikka oleks kindlustatud liinile saamine, võetakse appi sageli abikaasade ning laste mobiiltelefonid, sest vastasel juhul ajast ilma jäämisel ootab ees sama tegevus järgmisel hommikul ja abi patsiendile nihkub edasi.

Erialasid on juurde vaja. Niisugust olukorda aitaks vältida e-konsultatsiooni rakendamine, mis tagab abivajaja jõudmise õigel ajal talle vajaliku spetsialisti juurde.

E-konsultatsioonile saadetavad saatekirjad peavad aga olema perearstide poolt väga hea kvaliteediga, et konsultantidel oleks võimalik otsuseid vastu võtta patsiente nägemata.
Perearstide lootuseks on andmetest parema ülevaate saamine etappepikriiside näol, kui patsient on pikaajalisel jälgimisel spetsialisti juures. Vastasel juhul halvendab olukorda infosulg ning seeläbi kannatab ikka patsient.

Patsiendi aega tuleb säästa. Eriala spetsialistide jälgimisel olevate patsientide tagasikutsumise põhimõtted vajavad samuti selgemaid kokkuleppeid ja läbipaistvust, et säästa perearsti aega dubleeriva vastuvõtu tegemisel, samuti patsiendi aega asjatult esmatasandi ja eriarsti vahet joostes.
Koostööaruteludele on antud luba jätkuda ja muutuda traditsiooniks, et teha arukaid kokkuleppeid veel paljudes muudeski tegevustes, näiteks kasvõi operatsioonieelsete analüüside vajaduses.

Lisa kommentaar

  • Helve Kansi
    Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige, Viljandi perearst

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.