Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Vähipatsiendid ootavad enam nõustamist
Eesti vähktõvega patsiendid soovivad enam silmast silma nõustamist ja teavet kogu ravi jooksul, selgub Tartu Ülikoolis kaitstud magistritööst.
Eesti vähihaiged sooviksid paremat nõustamist kogu ravi vältel.
Foto: Shutterstock
Katrin Randviir kirjeldas Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas kaitstud magistritöös „Vähktõvega ambulatoorsete patsientide infovajadus ja informeerimine – küsitlusuurimus Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloogia- ja hematoloogiakliinikus“, et vähktõbi koormab ühiskondi terves maailmas, sest see põhjustab pikaajalist või eluaegset töövõimetust ja suremust ning järjest suuremaid ravikulutusi.
Personaalse meditsiini eesmärgiks on tagada patsiendipõhine vähiravi, tänu millele patsient saab ravimit või ravimite kombinatsiooni, mis mõjutab spetsiifiliselt haige vähirakke vastavalt neis esinevale geenimutatsioonile.
Vaimse tervise õde ja PERHi patsiendinõustaja Merike Värik rääkis, et vähihaige vajab paremini toetatud raviteekonda ja sõeluuringute osalusprotsent tuleks lõpuks kasvama saada.