Meditsiiniuudised  • 18 veebruar 2020 06:45

Kas korruptsioonivastane seadus seab meedikule ebamõistlikke piiranguid?

Riigikogu põhiseadus- ja õiguskomisjon ning korruptsioonivastane erikomisjon arutavad ühisel avalikul istungil korruptsioonivastasest seadusest tulenevate toimingupiirangute mõju meditsiinitöötajate töös.

Eesti Arstide Liidu president Jaan Sütt.  Foto: Raul Mee

Põhiseaduskomisjoni esimehe Paul Puustusmaa sõnul on arutelu aluseks Eesti Arstide Liidu ja Tallinna Arstide Liidu Riigikogule saadetud korruptsiooniteemaline pöördumine.

Pöördumises öeldakse, et korruptsioonivastases seaduses sätestatud toimingupiirangu rikkumise regulatsioon piirab liigselt meditsiinitöötajate igapäevast tööd. Ebaselge sõnastus ja regulatsioon ning kohtupraktika vähesus lisab meditsiinitöötajate niigi stressirohkele tööle ebavajalikke pingeid igapäevaste toimingute läbiviimisel.

Loe lisaks

Õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid ütles, et Riigikogu suhtub pöördumistesse tõsiselt ning arutab, kas ja kuidas on vaja seadust muuta, et õigusselgus oleks kõigile osapooltele tagatud. „Ühiskonnas on seaduse rakendamisega tekkinud probleemide ring, millele on juhtinud tähelepanu ka õiguskantsler,“ ütles Karilaid.

Korruptsioonivastase erikomisjon esimees Katri Raik märkis, et kindlasti ei tohi ükski meditsiinitöötaja eelistada oma lähedasi teistele patsientidele, neid ravijärjekorras ettepoole tõsta või kirjutada välja saatekirju meditsiiniteenustele, mille saamiseks ei ole patsiendil otsest näidustust.

Samas möönis Raik, et mõned toimingupiirangud võivad Eesti väiksust arvestades siiski arstid ebamugavasse ja piiripealsesse olukorda asetada ning sellisel juhul tulebki seadust täpsustada.

Ta tõi näiteks, et perearstid ei tohiks kirjutada töövõimetuslehte oma pereliikmetele, kuid maapiirkonnas, ei pruugi olla läheduses teist arsti ja seetõttu tuleb perearstil oma nimistusse võtta ja teenindada ka pereliikmeid.

Istungile on kutsutud Tallinna Arstide Liidu, Eesti Arstide Liidu, Eesti Perearstide Seltsi, Õiguskantsleri Kantselei, Riigiprokuratuuri, Justiitsministeeriumi, Sotsiaalministeeriumi ning Politsei- ja Piirivalveameti esindajad.

Koolitus: Korruptsiooniriskid ja isikuandmete kaitse meditsiinis

Koolitajad: Norman Aas, Lise-Lotte Lääne

Korraldaja: Äripäeva Akadeemia

Lisainfo saad SIIT

Arutelu on järelvaadatav SIIN.

Tulekul koolitus: Korruptsiooniriskid ja isikuandmete kaitse meditsiinis

Jaga lugu:
Seotud lood
MEDITSIINIUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Meditsiiniuudised igal nädalal enda postkasti.

Meditsiiniuudised.ee toetajad:

Kadi Heinsalu
Kadi HeinsaluPeatoimetajaTel: 667 0451
Violetta Riidas
Violetta RiidasToimetajaTel: 667 0454
Siret Trull
Siret TrullAjakirjanik-toimetajaTel: 667 0446
Karin Tamm
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Maarja Kõrv
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708