Autor: Meditsiiniuudised • 17. märts 2020

Südamehaiguste ravimite mõju kohta COVID-19 infektsioonile pole kinnitatud andmeid

Meedias spekuleeritakse, et teatud südamehaiguste ravimitel võib olla mõju COVID-19 infektsiooni kulule. Ravimiamet toonitab, et arutelud on teoreetilised ega põhine kliinilistel uuringutel.

Autor: Shutterstock

Angiotensiini konverteeriva ensüümi inhibiitorid (AKE inhibiitorid) ja angiotensiin II antagonistid (ARB) on kasutusel kõrgvererõhktõve tüsistuste riski vähendamiseks ning südamepuudulikkuse puhul suremust vähendavate ja elukvaliteeti parandavate ravimitena. Hiljuti on arstiteaduslikes ajakirjades avaldatud hüpoteese nende ravimite mõjust COVID-19 infektsiooni kulule, mis on andnud alust teema käsitlemiseks ajakirjanduses ja sotsiaalmeedias.

Artiklites spekuleeritakse, et nimetatud rühmadesse kuuluvad ravimid võivad olla nii kaitsva toimega või vastupidiselt suurendada tüsistuste ohtu. Ravimiamet rõhutab, et artiklid arutlevad teoreetiliselt nende ravimite toimemehhanismi ja viiruse organismi pääsemise teede võimalike suhete üle ning ei põhine kliinilistel andmetel ravimite kahjulikust või kasulikust mõjust COVID-19 infektsiooniga patsientidel.

Ravimiamet soovitab patsientidel mitte ise muuta oma krooniliste haiguste ravi. Mure korral tuleb pidada nõu oma perearstiga. Neid ravimeid ei ole kellelegi määratud niisama – nad hoiavad kontrolli all raskeid kroonilisi tõbesid ning on nende puhul tõestatult kasulikud, mh vähendades suremust. Kontrolli alt väljunud krooniline haigus suurendab COVID-19 puhul terviseriske.

Rahvusvaheline Hüpertensiooni Ühing, Euroopa Kardioloogide Selts ning Euroopa Euroopa Kliinilise Farmakoloogia ja Teraapia Ühing kinnitavad, et puudub põhjus muutmaks AKE-inhibiitorite või ARB rühma ravimite kasutamist või soovitamaks nende ravimite vältimist COVIF-19 infektsiooniga patsientidel.

Lisainfo:

Eurooopa Kardioloogide Seltsi hüpertensiooninõukogu seisukoht.

Rahvusvahelise Hüpertensiooniühingu seisukoht.

Euroopa Kliinilise Farmakoloogia ja Teraapia Ühingu seisukoht.

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Hanna SultsMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 385
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708