Autor: Meditsiiniuudised • 27. märts 2020

Riik tellib Hiinast 10,3 miljoni eest isikukaitsevahendeid

Riigihalduse minister Jaak Aab sõlmis eile pärastlõunal keskse hankelepingu Hiina ettevõtjaga, kellelt tellitakse 10,3 miljoni euro eest kaitsemaske, -kindaid, -prille, -ülikondi ja muid isikukaitsevahendid. Läbirääkimised olid ministri sõnul väga pingelised.

Riigihalduse minister Jaak Aab lepingut allkirjastamas.
Autor: Rahandusministeerium

Aabi sõnul on isikukaitsevahendite tarnijaid otsitud juba mõnda aega, kuid vaid üksikud ettevõtted suudavad pakkuda piisavas koguses mõistliku hinnaga sertifitseeritud kaupa. Sel nädalal tegi valitsuse kriisikomisjon keskse hanke teostamise ülesandeks riigihalduse ministrile.

Terve öö läbirääkimisi

Rahandusministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, välisministeeriumi ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) koostöö tulemusena leiti tarnija. Ühendatud meeskonna pingsa töö tulemusena õnnestus täna sõlmida tarneleping Hiinas asuva ettevõttega.

„Äärmiselt pingelised läbirääkimised kestsid üle 12 tunni. Eestis alustasime tööd kell kolm öösel koos sotsiaalministeeriumi ja PERH-i spetsialistidega,“ rääkis Aab pressiteates. „Edukate läbirääkimiste taga oli just Hiinas asuv Eesti saatkond. Nad aitasid muuhulgas selgeks teha, et tegu on usaldusväärse ettevõtjaga. Eriline tänu suursaadik Andres Ungale ja tema meeskonnale ning välisministeeriumile.“

7,6 miljonit maski

Tehtud tellimus on suuremahuline, sest sisaldab nii haiglate, hooldekodude, päästeameti, politsei- ja piirivalveameti ning teiste ametkondade vajadusi. „Ainuüksi kaitsemaske tellisime 7,6 miljonit. Tellimusele lisandusid ka kindad, kaitseülikonnad, kaitseprillid ja teised kaitsevahendid,“ ütles minister. „Tellimuse kogumaksumus on 11,4 miljonit dollarit.“ Eurodes teeb see 10,3 miljonit.

Tellimus valmib 10-20 päevaga, kuid on tõenäosus esimene osa tarnest saada ka varem. Ministri sõnul on töös ka teisi väiksema mahuga tellimusi, et tagada kriitilised kaitsevahendid enne Hiina tarne saabumist.

Püüavad riske hajutada

„Riskide hajutamiseks üritavad haiglad ja ministeeriumid hankida kaitsevahendeid erinevatelt pakkujatelt. Väiksemad kogused on juba kohale jõudnud ja laiali jaotatud,“ lisas Aab. „Kogu maailmas on suur nõudlus kaitsevahendite järgi, tavalised lepingud ja tarneahelad ei toimi. Seepärast tulebki kõike hankida erakorraliste tellimuste abil.“

Lepingu sõlmimise protsessi toetas ka Riigi Tugiteenuste Keskus, kes osutab riigihangete korraldamise tugiteenust.

Samal ajal töötab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium Eesti ettevõtjatega, kes on pakkunud oma abi ja võimelised käivitama erinevate kaitsevahendite tootmise.

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Hanna SultsMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 385
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708