Meditsiiniuudised  • 29 märts 2020 15:30

Haigustekitajat leiab veel 37 päeva pärast nakatumist

ITK sisehaiguste keskuse juht Alice Lill, kelle juhtida on sealne COVID-19 patsientide osakond, kinnitab, et visa viirusena püsib see haigelt võetud analüüsides veel 37 päeva pärast nakatumist.

ITK sisearst Alice Lill.  Foto: ITK

„Hiinas ja Itaalias läbiviidud uuringud näitavad, et haigustekitajat isoleeriti testides veel kuni 37. päeval peale sümptomite teket – haiglast koju kirjutatud haigetel oleks oluline jätkata isolatsiooni veel kaks nädalat peale haigustunnuste taandumist,“ soovitas doktor Alice Lill, kelle sõnul on hetkel Ida-Tallinna Keskhaigla COVID-19 spetsiaalses osakonnas hospitaliseeritud haiged paranenud hästi ja järgmisel nädalal hakatakse neid koju lubama.

Enamasti jõuavad haiged statsionaari umbes nädal pärast esimesi haigustunnuseid. Negatiivne pööre haiguse kulus tekib umbes 7-8. haiguspäeval.

„Enamus koroonaviiruse haigestumisi kulgeb kergelt ja ei nõua haiglaravi, kirjanduse andmetel kulgeb nii umbes 80 % juhtudest,“ ütles Ida-Tallinna Keskhaigla sisehaiguste keskuse juhataja doktor Lill. „Raskemate haigusjuhtude korral võib tekkida kahepoolne viiruslik kopsupõletik. Tavaliselt tekib negatiivne pööre haiguse kulus umbes 7.-8. haiguspäeval. Kaebusteks on palavik, õhupuudus, hingamisraskus, hingeldus, köha, südamekloppimine. Sellisel juhul tuleb kutsuda kiirabi või pöörduda erakorralise meditsiini osakonda.“

Kopsupõletiku tagajärjel võib kujuneda välja hingamispuudulikkus ehk hapniku transpordi häire ja väga rasketel juhtudel ka hulgiorganpuudulikkus mille tõttu kahjustuvad ka teised organid – süda, maks, neerud, vereloome.

„Kindlasti on ohustatumad haiged, kes põevad kroonilisi haiguseid, näiteks diabeet, kardiovaskulaarsed haigused, kroonilised kopsuhaigused, immuunsüsteemi mõjutavaid ravimeid tarvitavad reumaatilised haiged, kasvajahaiged,“ rääkis Lill. „Nendel haigetel on ka tavapäraselt kõrgem risk tüsistuste tekkeks. Samas on praeguseks teada, et väga raske haiguskulg on tabanud ka nooremaid eagruppe ilma kaasuvate haigusteta. Seega peavad nooremad inimesed teadvustama võimalikku ohtu.“

Koroonaviirusest tingitud kopsupõletikule on iseloomulik pikk haiguskulg, väga rasked haiged võivad vajada hingamisaparaadi tuge nädalaid. „Seetõttu on praegu suunatud ka kõik meetmed selleks, et ühekorraga ei haigestuks väga suur hulk haiged, kes vajavad hingamistuge – hingamisaparaadid võivad otsa lõppeda,“ märkis Lill.

Jaga lugu:
MEDITSIINIUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Meditsiiniuudised igal nädalal enda postkasti.

Meditsiiniuudised.ee toetajad:

Kadi Heinsalu
Kadi HeinsaluPeatoimetajaTel: 667 0451
Aet Trisberg
Aet TrisbergAjakirjanik-toimetajaTel: 667 0455
Violetta Riidas
Violetta RiidasToimetajaTel: 667 0454
Siret Trull
Siret TrullAjakirjanik-toimetajaTel: 667 0446
Karin Tamm
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Maarja Kõrv
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708