Autor: Meditsiiniuudised • 18. mai 2020

Eriolukorra lõppemine kaotab ajutised lahendused

Eile sai viimast päeva esitada patsiendiportaalis digilugu.ee haiguslehe avamise taotlust, samuti lõpeb tänasest esimese kolme haiguspäeva hüvitamine. Eriolukorra ajal aegunud eriarsti saatekirjad pikenevad aga poole aasta võrra.

Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane.
Autor: Raul Mee

Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane ütles, et eriolukorra ajal loodi inimestele mitmeid uusi võimalusi, üks neist oli patsiendiportaali digilugu.ee kaudu haigus- või hoolduslehtede avamise soovist teatamine. 16. märtsist kuni 15. maini avaldati patsiendiportaalis rohkem kui 24 000 korral soovi saada haigus- või hoolduslehte.

„Näeme, et inimesed on selle võimaluse hästi vastu võtnud ja soovime mugavat lahendust haiguslehe soovist pakkuda ka edaspidi, kuid väljaspool eriolukorda vajab sellise lahenduse kasutamine õigusruumi muudatust,“ selgitas Laane.

Loe lisaks
Haigus- ja hoolduslehtede arv lendas lakke

18. maist saab haiguslehte avada taas ainult arsti juures, ehk haigestumise või haige lähedase hooldamise korral tuleb haigus- või hoolduslehe saamiseks ühendust võtta oma perearstiga.

Taastub tavapärane haigushüvitiste maksmise kord

Eriolukorra ajal otsustas riik keerulisel ajal toetada haiguslehele jäänud inimesi ning haigekassa maksab eriolukorra ajal avatud haiguslehtede puhul ka kolme esimest haiguspäeva. Kolme päeva hüvitamine kehtib haiguslehtede puhul, mis avati alates 13. märtsist ja hüvitise saamiseks peaks arst haiguslehe avama hiljemalt 17. mail. Nende haiguspäevade maksmiseks eraldas riiki haigekassale lisaraha seitse miljonit eurot. Eriolukorra lõppedes taastus varasem olukord, ehk esimese kolme haigestumise päeva eest haigekassa ei tasu.

Eriolukorra ajal peatusid suures osas ka eriarstide plaanilised vastuvõtud ning kümned tuhanded saatekirjad on aegunud või peatselt aegumas. Sellest tulenevalt pikendas TEHIK automaatselt tervise infosüsteemis nende saatekirjade kehtivust poole aasta võrra.

Peamised erialad, millel saatekirjad pikenevad, on väljastatud endokrinoloogia, neuroloogia, kardioloogia, ortopeedia ja kurgu-nina-kõrvaarsti erialal. Muudatus puudutab rohkem kui 20 000 saatekirja.

Kuna haigekassal puudub jätkuvalt tuhandete inimeste arvelduskonto andmed, palub haigekassa haigushüvitist ootavatel inimestel üle kontrollida oma arvelduskonto andmed riigiportaalis eesti.ee jaotuses „Minu arvelduskonto ja andmed haigekassas“.

Ravimite ostule seatud piirangud enam ei kehti

Lõppenud ka kõik eriolukorra ajal kehtestatud piirangud ravimite väljakirjutamisele ja müügile, teatas ravimiamet.

8. mail tühistas sotsiaalminister Tanel Kiik piirangud nii retseptiravimite väljakirjutamisele ja apteegist väljastamisele kui ka käsimüügiravimite väljastamisele.

Tänasest on kehtetu ka paratsetamooli 30 tableti väljastamise piirang. Osad ravimite piiriülese liikumisega seotud piirangud jäävad veel kuni ravimite tarnekindluse paranemiseni kehtima.

Nii apteekides kui ka teistes avalikes asutustes tuleb endiselt järgida teiste klientide ja töötajatega vahe hoidmise reegleid ning vajadusel kasutada isikukaitsevahendeid.

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Hanna SultsMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 385
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708