Sotsiaalministeeriumis esitleti 1. juulil vaimse tervise rohelist raamatut, milles seatakse eesmärgiks panustada senisest enam vaimse tervise probleemide ennetusse, õigeaegsesse avastamisse ja abi kättesaadavusse.

- Vasakult: Anne Kleinberg, Karmen Joller, Anna-Kaisa Oidermaa, Tanel Kiik.
- Foto: mu.ee
Esitlusel viibinud sotsiaalminister Tanel Kiik ütles, et vaimse tervise mured on kasvavad, viiendik inimesi koheb mingit taolist mure aasta jooksul, pooled inimestest aga vähemalt kord elu jooksul. Tegemist on kuluka tervisemurega, mille otsesed ja kaudsed kulud on suured: 2,8% SKPst ehk 572 mln eurot aastas). Haigekassa tasus 2018. aastal psühhiaatrilistest häiretest tingitud otseste ravikulude, retseptiravimite ja töövõimetuse hüvitistena kokku 47,5 miljonit eurot (2017. aastal 43,7 miljonit ja 2016. aastal 40,7 miljonit eurot). Kiik lisas, et alaealistest kannatab vaimse tervise murede all 10-20% ja alati ei jõua kõik õigeaegselt spetsialisti juurde. "Riigi eesmärgiks on loomulikult teenuse kättesaadavuse parandamine," märkis minister.
Seotud lood
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.