Autor: Mirjam Esperk • 9. detsember 2020

Terviseamet: COVID-19 haiglaravi vajavate patsientide ja surmade hulk lähiajal suureneb

COVID-19 levik on epideemiline ning laiahaardeline ning jõudnud vanemate inimesteni. Surmajuhtude ja haiglasse jõudvate inimeste arv lähiajal arvatavasti suureneb, rääkis kriisistaabi juht Urmas Sule tänasel pressikonverentsil.

Meditsiinitöötajate kollektiivlepingu läbirääkimistel.
Autorid: Raul Mee, Eiko Kink

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Hanna Sepp nentis, et haigestumine on intensiivses kasvutrendis, praeguseks on nakatumisnäitaja 100 000 elaniku kohta 414. Eelmisel nädalal registreeriti 2922 uut koroonajuhtu, Ennustatavalt suureneb lähinädalatel haiglaravi vajavate inimeste ja ka uute surmajuhtude arv. Haigus on Harjumaal, Ida-Virumaal ja lõuna regioonis epideemiline ja haiguse võib saada ükskõik kust.

Testimise intensiivsus on endiselt kõrge - testitakse igapäevaselt umbes 5500 inimest. Enim on haigestunuid tööealiste hulgas, kuid haigestunute jurudekasv on suurim vanema elanikkonna hulgas. Siit ka prognoos, et järgnevate nädalate ja päevade jooksul suureneb veelgi haiglaravi vajavate inimeste ja surmaga lõppevate juhtude hulk.

Teadmata nakkuskohaga nakatunude hulk on enam kui kolmandik. Haiguse võib saada kõikjalt endale teadmata. Haigus on kandunud nüüdseks ka hoolekandeasutustesse - haavatavatesse elanikkonnagruppidesse. Eelmisel nädalal registreeriti 214 haigusjuhtu just hoolekandeasutustes.

Voodikohtade hõivatus on 70%

Terviseameti kriisistaabi juhi Urmas Sule sõnul on praeguseks ravil 264 patsienti, mis tähendab, et hõivatud on 70% vooditest, 10 detsembrist suurendatakse voodite arvu.

"Hea on see, et viimaste päevadega haiglaravi vajavate hulk ei ole kriitiliselt kasvanud," toob ta välja positiivse aspekti. Negatiivne on aga see, et jätkuvalt pole haigestumiskordaja langenud ning selgelt on hakanud haigestuma vanemad inimesed. Seetõttu on 10-14 päeva pärast oodata selle kasvufoonil ka ka vanemate inimeste haiglassejõudmist. Üle 70-aastaste tõenosus haiglasse jõuda on umbes 50%.

Sule sõnul ei ole hetkele intensiivravivõimekuse probleeme, võrreldes kevadega on võimekus suurem. Kui kaardistati kevadel intensiivravivõimekuse vajaduse, siis praegu on see tehniliselt tükk maad kõrgem. Probleem võib tekkida, kui raskete haigete hulk hakkab kasvama.

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Hanna SultsMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 385
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708