Tänasest algab haigekassa eestvedamisel perearstide mentorlusprogramm, mille käigus 15 perearsti ja neile paarilisteks valitud mentorid ühendavad jõud, et poole aasta jooksul arste enesearengul toetada ning nende juhtimisalast kompetentsi tõsta.

- Perearst Ruth Kalda.
- Foto: Terje Lepp
Haigekassa peaspetsialisti Tiina Unukaineni sõnul on oluline, et Eesti inimestele oleks perearstiabi kättesaadav ja kvaliteetne. „Rahulolev perearst on kogu esmatasandi alustala,“ ütles Unukainen, kes ka ise programmis mentorina osaleb. „Näen mentorlust kui vastastikust õppeprotsessi, mille käigus on võimalik areneda mõlemal osapoolel. Püüan toetada enda paariliseks olevat menteed kõigi väljakutsete ületamisel,“ lisas ta.
Seotud lood
Perearstide järelkasvu kindlustamiseks on kavas juurutada seaduse tasandil mentorluse põhimõte, millega nimistust loobuv perearst koolitab välja kolleegi, kes talt ameti üle võtab.
Selleks, et esmatasandi tervisekeskuste rajamisse investeeritavast enam kui 100 miljonist eurost saaks rohkem kui „betooniprojekt“, tuleb üle vaadata ka esmatasandi tervishoiu korralduslik pool.
Ravijuhtimise mudel on juba lühikese testimisaja jooksul näidanud, et selle abil saab parandada patsientide ravisoostumust. Et lähenemine leiaks laialdasemat kasutamist, loodetakse ravijuhtimine lisada tervishoiuteenuste loetellu ning lülitada see ka peremeditsiini residentuuri programmi.
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.