Primaarset immuunpuudulikkust esineb keskmiselt ühel inimesel 500st ja sel nädalal tähistatakse maailmas primaarse immuunpuudulikkuse nädalat.

- ITK allergoloogia-immunoloogia keskuse juhataja ja arst Krista Ress.
- Foto: Shutterstock
"Primaarne immuunpuudulikkus on kaasasündinud immuunsüsteemi defektist tingitud haigus, mis suurendab vastuvõtlikkust infektsioonidele nii hingamisteedes, nahal, sooletraktis kui ka mujal," rääkis Ida-Tallinna Keskhaigla allergoloogia-immunoloogia keskuse juhataja ja arst Krista Ress. "Infektsioonid on sageli kroonilised, püsivad ja korduvad ning mõningatel juhtudel võivad osutuda eluohtlikeks. Kuid häiritud ei ole ainult kaitse infektsioonide vastu, oluliselt vastuvõtlikumaks muututakse ka põletikulistele ja kasvajalistele haigustele," lisas arst.
Seotud lood
Kuna kõige enam surmasid esineb väikelaste ja vanurite hulgas, on üha enam hakatud rääkima vanemate inimeste vaktsineerimisest. Grippi kõrvale jättes on veel terve rida nakkushaigusi, mille suhtes võiksid vanemaealised inimesed kaaluda kaitsepookimist, rääkis terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar ERRi uudisteportaalile antud intervjuus.
IgA puudulikkus on kõige sagedasem primaarse immuunpuudulikkuse vorm, esinedes sagedusega 1:300 - 1:800 Euroopa riikides. Eestis on leitud IgA esinemissageduseks 1:461 doonorite uuringul. Mõnedes haigusrühmades on aga IgA puudulikkuse esinemissagedus tunduvalt suurem: lastel retsidiveeruvate infektsioonidega 1:34 - 1:192, tsöliaakia puhul 1:39 - 1:131, I tüübi diabeedi korral 1:96 jne.
Suurel osal patsientidest jääb immuunpuudulikkus õigeaegselt diagnoosimata.