24. augustil 2021 kell 12.00 kaitseb Triin Kikas Tartu Ülikooli filosoofiadoktori kraadi taotlemiseks esitatud väitekirja "Platsenta geeniekspressiooni ning raseduse kulgu mõjutavad ühenukleotiidsed variandid".

- Platsenta.
- Foto: Shutterstock
Teadustöö kokkuvõttes kirjeldab Triin Kikas: "Platsenta on unikaalne organ, mis eksisteerib inimkehas ainult raseduse ajal ning kõrvalekalded selle normaalsest arengust ja funktsioonist võivad kaasa tuua rasedustüsistusi, näiteks preeklampsia. Nende üks riskitegureid on nihe oluliste platsenta geenide avaldumise profiilis." Mehhanismid, mis vastutavad platsenta genoomi regulatsiooni eest vastavalt loote vajadustele ja raseduse etapile pole Kikase sõnul seni detailselt teada. "Muude regulaatorite seas on esile tõusnud ka geneetiliste variantide ehk eVariantide mõju geenide avaldumise taseme mõjutajatena. Platsenta koes on neid seni vähe uuritud," märkis ta.
Seotud lood
Eesti teadlaste osalusel avaldati uuring, milles selgitatakse üksikasjalikult peent tasakaalu isa ja ema geenide vahel raseduse ajal.
On hulk komplikatsioone, mis mõjutavad raseduse kulgu, loote arengut ja lapseootel naise tervist. Probleemid võivad peituda nii ema kui ka isa vanuses ja nende geneetilises pärandis, loote enda geneetikas või platsentas.
Kuigi Eestis on COVID-19 nakatunud rasedaid ja sünnitajaid maailmas teada oleva statistikaga võrreldes suhteliselt vähe, ei tohi kaotada valvsust: koroona võib rasedatel kujuneda raskeks ning haiguse kulg võib halveneda pärast sünnitust.
Hea arst! Tule ja anna oma väärtuslik panus, et terviseraskustesse sattunud inimesed saaksid võimaluse elada võimalikult toimekat ja rahuldustpakkuvat elu!