Kuula artiklit
Autor: Meditsiiniuudised • 20. aprill 2023
Kuula artiklit

Peagi saab laborianalüüse anda kodu lähedal

Tervisekassa töötab välja süsteemi, mis võimaldab patsiendil eeldatavasti alates tuleva aasta teisest poolest anda eriarsti määratud laborianalüüse võimalikult kodu lähedal.
Eeldatavasti alates tuleva aasta teisest poolest saavad patsiendid anda eriarsti määratud laborianalüüse võimalikult kodu lähedal.
Foto: Shutterstock

Praxise koostatud analüüsi esmaste tulemuste kohaslet saab kodu lähedal anda 30% enamlevinud analüüsidest ja Eesti on proovivõtupunktidega võrdlemisi hästi kaetud. Järgmisena on vaja paika panna analüüside andmise reeglid, rahastamine ja luua digitaalne võimekus andmevahetuseks arstide vahel.

Tervisekassa projektijuhi Annika Priilinna sõnul ei ole eriarstide patsientidel praegu vere-, uriini- ja muude analüüside andmine sobivaima asukohaga proovivõtupunktist enamasti võimalik, sest raviarstil puudub võimalus tellida analüüse väljaspool raviasutuse laborit. "Näiteks kui Antslas elava inimese eriarst töötab Tartu Ülikooli Kliinikumis, peab ta ka analüüside andmiseks sõitma üldjuhul Tartusse," selgitas Priilinn. Mure tõusis tema sõnul eriti teravalt esile seoses arstide kaugvastuvõttudega, mille puhul analüüside andmiseks tuleb paljudel ikkagi kodust kaugele sõita.

Uus võimalus aitab tuhandeid patsiente

Tervisekassa raviarvete analüüs ja 2021. aasta märtsis korraldatud kaugteenuste tagasiside küsitluse tulemused näitasid, et eelkirjeldatud probleem puudutab umbes 3000 inimest ühes kuus. Probleemi lahendamiseks algatas Tervisekassa kodulähedaste analüüside projekti, et tulevikus võimaldada eriarsti patsientidele analüüside andmine neile sobivaimas vajaliku võimekusega proovivõtupunktis, milleks on enamasti perearstikeskus. "Sel moel saame vähendada inimese või tema lähedase aja- ja rahakulu ning suurendada ravi järjepidevust," põhjendas Priilinn, kelle sõnul tekib kodulähedaste analüüside andmise võimalus eeldatavasti 2024. aasta teises pooles.

Kodu lähedal analüüside andmise võimaluse loomiseks on esmalt vaja välja selgitada proovivõtupunktide olukord. Selleks kaardistasid mõttekoja Praxis terviseprogrammi analüütikud Eesti perearstikeskuste proovivõtupunktide asukohad ja võimekuse, sh igas proovivõtupunktis võetavad proovid ning laboriteenuse koostööpartnerid. 414 perearstiabiasutusest vastas küsitlusele 82%.

Analüüside valik on selgumisel

"Oleme koostöös Eesti Laborimeditsiini Ühinguga määratlenud, milliseid analüüse ja millistel tingimustel on kodulähedases proovivõtupunktis võimalik võtta ning millistel juhtudel vajavad proovid kas hoiustamiseks või transpordiks eritingimusi või töötlust. Esialgsed tulemused näitavad, et küllaltki suur osa analüüsidest on kodulähedaselt teostatavad," kinnitas Praxise analüütik Maali Käbin.

Vereanalüüse saab anda mujalgi kui perearsti juures. Käbin kirjeldas uuringu tulemusi, mille kohaselt 70% perearstide proovivõtupunktides pakutakse patsiendile võimalust minna verd andma partnerlaborisse. "Enamiku perearstikeskuste koostööpartner oli Synlab (81%), kuid suur tähtsus oli ka nelja suurima haigla laboritel. Perearstide uuringu andmeid piirkonniti vaadates torkab silma, et Tallinnas, Ida-Virumaal ja Viljandimaal on levinum selline töökorraldus, kus vereproove võetakse pigem partnerlaboris – mujal on enam-vähem võrdselt neid proovivõtupunkte, kus võetakse veri kohapeal ning neid, kus saadetakse patsient laborisse vereproovi andma," selgitas ta.

Töökorraldus ja rahastamine vajavad kokkulepet

Käbin nentis, et kodulähedaste analüüside projekti rakendamisel on oluline koostöö perearstidega. Näiteks see, kuidas saatekirjad ja analüüside vastused infosüsteemis liiguvad. Ja loomulikult lisarahastus, nii nimistusse kuuluvate kui ka mittekuuluvate patsientide analüüside tegemise eest.

"Uuringust selgus, et 41% kõigist perearstidest olid nõus või pigem nõus teatud tingimustel nimistuväliste patsientide proovidega tegelema. Ligi pooled Võru-, Valga-, Põlva-, Jõgeva-, Ida-Viru ja Lääne-Viru perearstid olid pigem nõus, mis on positiivne, sest maapiirkondades ei ole proovivõtupunktide võrgustik nii tihe nagu on Tallinna ja Tartu lähistel. Neist vastanuist, kes praegu ei ole nimistuväliste patsientidega tegelemisest huvitatud, motiveeriks 74% piisav rahastus Tervisekassalt ja 37% nimetas midagi muud," kirjeldas Käbin. Tähtsamate muude motiividena nimetati näiteks rohkem aega või tööjõudu või kui tuleks teenindada ainult erakorralisi juhtusid, samuti on tähtis hästi toimiv töökorraldus. Ühtlasi andsid perearstid tagasisidet, et teatud asutustes ja teatud juhtudel kodulähedane proovivõtt juba toimib.

Viimast kinnitas ka Hiiumaal Käinas töötav perearst Helve Kansi. "Kirjutamata reegli kohaselt tulevad perearstid praegugi kaugemas Eesti nurgas elavatele patsientidele vastu ja teevad nn kodulähedasi analüüse, et inimesed ei peaks sõitma kaugele ning kaotama aega ja raha," mainis doktor. Küll aga rõhutas ta, et eriarsti analüüsisoovid peavad olema täpselt digiloosse kantud ja tuleb kokku leppida reeglid, kuidas nende eest tasutakse. Perearstide uuringute ja analüüside ressurss on teatavasti Tervisekassa poolt piiratud.

Loe lisaks
Keemiaravi on nüüd kättesaadav ka Narva elanikele

Vastates küsimusele, mis tingimustel oleks tema valmis Käinas oma nimistusse kuuluvatelt patsientidelt eriarsti määratud analüüse võtma, leidis doktor Kansi, et kuna patsientidelt võtavad analüüse pereõed ja neile makstakse töötasu kulumudelis kokku lepitud tegevuste eest, siis taoliste analüüside võtmine peab olema tasustatud eraldi. Nimistusse mittekuuluvate patsientidega tegelemist Kansi ei poolda. "Loomulikult peaks kodulähedasi analüüse tegema oma nimistu inimestele, kel keeruline minna vajalikul ajal mandrile eriarsti tellitud analüüse tegema," leidis tohter.

Loe lisaks
Riik toetab kodulähedasi vaimse tervise teenuseid ühe miljoni euroga

Kodulähedaste analüüside võimaluse sisseviimisel tuleb lahendada veel mitmeid küsimusi: määratleda analüüsid, mida saaks kodu lähedal anda, välja töötada rahastusmudel ja seadusandlus ning luua tehniline lahendus, mis võimaldab tellimusi üle-eestiliselt näha ja analüüse teostada 2024. aasta teises pooles peaks saama töö vilju noppida.

Peagi saab laborianalüüse anda kodu lähedal
Kuula artiklit

Peagi saab laborianalüüse anda kodu lähedal

Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708