Maailma esimene borrelioosivaktsiin jõuab ilmselt turule 2026. aastal
Rootsi teadlased on välja töötamas maailma esimest Lyme'i tõve vaktsiini. Ilmselt 2026. aastal turule jõudvat vaktsiini on praeguseks testitud 15 000 rootslase peal ja selle mõju uuritakse vähemalt kahe puugihooaja jooksul.
Puukborrelioosi kannab hinnanguliselt 20–25 protsenti puukidest.
Foto: Shutterstock
Praegu saab 15 000 katsealust kolmandat vaktsiinidoosi. Pärast kaks puugihooaega kestvat vaktsiiniuuringut kulub veel paar aastat enne, kui vaktsiin heaks kiidetakse ja Euroopas kättesaadavaks saab, kirjutas mediuutiset.fi.
Ameerika Ühendriikides on loomkatsetes osutunud paljulubavaks RNA-tehnoloogial põhinev borrelioosivaktsiin, mis hoiab puugi õigeaegsel avastamisel nakatumise ära. Soomes on aga väljatöötamisel puukide bioloogiline tõrjemeetod.
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.